Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC 1 an
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC 1 an

Buna ziua
Am ales sa stau in CIC un an si am inteles ca ultima luna trebuie luata de catre tata .Copilul face un an in 28 iulie iar daca tata nu intra in concediu de ingrijire din 28 iunie pana in 28 iulie ce se intampla cu indemnizatia pe ultima luna?Daca el nu vrea sa intre in concediu si eu ma intorc la munca in 28 iulie ce se intampla ?
1. Daca tatal nu intra in CCC macar o luna atunci se reduce CCC pentru dvs. cu o luna, adica trebuie sa reluati activitatea in ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 11 luni.

2. Indemnizatia pentru CCC nu se mai plateste pentru aceasta ultima luna.

3. - Dar dvs. puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Veti beneficia de acest stimulent de insertie dupa ce copilul implineste 1 an.