avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_84

Activitate ramona_84

Lucrez ca al doilea job si la o firma pe baza unui contract de prestari servicii, realizez venituri destul de modeste avand in vedere ca lucrez ocazional , jobul fiind bazat doar pe proiecte.
Iar salariul nu il primesc pe stat , stiu ca trebuie sa platesc CAs-ul. Intrebarea mea este cum se retine CAS-ul , si cat ar trebui sa platesc avand in vedere ca realizez venituri ocazionale sub 500 lei.
Cas-ul se retine si in lunile in care nu realizez venituri din aceasta activitate, avand in vedere ca contractul de prestari servicii este valabil un an?
Va multumesc!
Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a II-a adica intre anii 1979-2001 si apoi lucrand pana in prezent normal. La acesti ani se mai adauga inca 5 ani deoarece tata este revolutionar, deci in total are 43,5 ani de munca .
Poate iesi in prezent la pensie anticipat ???


In anul 1960 proprietarul terenului din vecinatatea casei unde locuiesc a plecat din localitate nemainteresandu-se de teren, din anul 1970 impozitul a fost platit pana in prezent avand la mana chitantele, terenul fiind folosit in scop propriu ca o gradina.

Proprietarul e posibil in prezent sa fi murit dar stiu ca are mostenitori.

Faptul ca mostenitorii pot declara nestiinta terenului poate influenta negativ luarea lui prin uzucapiune ?

Pot lua prin uzucapiune terenul avand la mana doar chitantele pe aprox 30 de ani ?