avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate rodicaciubotaru

Activitate rodicaciubotaru

Buna ziua. Sunt o persoana singura fara mostenitori directi. Un testament intocmit in urma cu cativa ani prin care cedez intreg patrimoniul personal unei singure persoane , ca legatar universal poate fi partajat ,? Fara sa denunt vechiul testament il pot modifica adaugand inca o persoana ca mostenitor alaturi de cea dintai. Daca da, cum s procedeaza?
Buna ziua. Sunt titulara unui dosar de despagubiri (acordare de masuri compensatorii) conform Legii 18/2013, aflat la ANRP din luna noiembrie 2021. Dosarul se refera la o suprafata de 800 m teren care nu poate fi restituit in natura, aflat pe raza orasului Vaslui. Dispozitia cu propunerea de acordare a masurilor de compensare prin puncte a fost intocmita de Primaria VASLUI, aprobata de Prefectura Vaslui si inantata la ANRP.
Care sunt pasii necesar , a fi urmati de subsemnata in raport cu ANRP pentru urgentarea acestei actiuni, si obtinerea unui rezultat final. ( Ce prevede legea ca si bligatie a ANRP in rezolvarea unui asemenea dosar, ventual termene????) .va multumesc anticipat
Buna ziua. sunt proprietarul unui apartament de resedinta in sectorul 2. De curand am achizitiuonat o garsoniera in sectorul 3 in care voi locui in perioada urmatoare. Cum se va proceda cu plata intretinerii celor 2 proprietati? Multumesc.
Subsemnata pensionata la data de 1 iulie 2010, am continuat activitatea in cumul inca 2 ani respectiv pana la data de 1 iulie 2012, cu recalcularea anuala a pensiei.
Este si cazul meu? voi bene ficia de majorarea indicelui de 1.06, pentru sumele luate in calcul pe cei 2 ani de activitate in cumul?
Se mai face recalcularea pensiei dupa 12 luni de activitate?
Daca nu, mai trebuie platita contributia de asigurari sociale 10,5% din salariul unui pensionar aflat in cumul? Act normativ?