avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Alinx

Activitate Alinx

Este deschis de 1 Mai la Parchet?
Multumesc!
Salut!
Exemplu Nr. dosar XXXX/p/2005
2005 cred ca este anul, dar "p" vine de la penal sau de la ce?
De cand se lasa o instiintare in usa, fara sa fie nevoie sa semnezi pentru ea?
Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspunsuri!
Este adevarat ca se poate recupera si de la Trezorerie fara proces?
Daca da, care sunt etapele?
Aveti idee cat este tariful perceput de un avocat din Baia Mare, ptr recuperarea taxei auto? Este vorba despre o persoana fizica care a achizitionat masina inainte cu o zi de 1 iulie 2010 ( de cand s-a aplicat noul TVA ), si care a achitat atunci 1570 de lei.
Multumesc!
@e4c5 Multumesc pentru raspuns!
Vreau sa stiu ce acte sunt necesare si daca e imperios sa angajez un avocat si nu pot sa o reprezint eu pe mama ( fiind persoana cu handicap iar masina este pe numele ei ) sau eventual, tata?
Pentru recuperarea taxei de timbru, fiind vorba despre o masina Euro 4, achizitionata pe 1 iulie 2010 ( sunt in criza de timp!!! ) ma poate ajuta cineva cu informatii? Vreau sa stiu ce acte sunt necesare si daca e imperios sa angajez un avocat si nu pot sa o reprezint eu pe mama ( fiind persoana cu handicap iar masina este pe numele ei ) sau eventual, tata? Fara doar si poate, timpul fiind extrem de scurt, am sanse sa ajunga in instanta inainte de 1 iulie 2013, cand, din informatiile mele, se va prescrie deoarece se implinesc 3 ani de la achizitia masinii?!?
Buna seara!
Sunt intr-o situatie similara.
Doar ca eu nu am lucrat niciodata, am facultate plus master 3+2.
As dori sa stiu daca obtin pensie de invaliditate, daca mai am voie sa lucrez in caz ca gasesc ceva.
Si daca am voie sa deschid o firma in viitor, daca voi reusi sa fac bani pentru asta.
Precizez ca urmez tratamentul din 2008 (nu am intrerupt tratamentul).
Am sub 30 de ani.
Multumesc anticipat!