avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate dubick

Activitate dubick

Nu a fost aceiasi intrebare. Trebuie o galerie de arta sa fie inregistrata undeva?
Poate cineva sa deschida o galerie de arta in apartament fara sa fie necesar ca aceasta galerie sa fie inregistrata undeva?
Ce poate insemna SM in fata numelui unei firme? Stiu ca SC inseamna societate comerciala.
Chiar daca e afisat pretul este arbitrar ptca nu tine cont de piata. Atunci inseamna ca preturile nu se negociaza niciodata?
De obicei pretul este determinat de cerere si oferta. Daca vanzatorul stabileste un pret arbitrar ce rost mai are sa il ofere preemptorilor?
Poate un preemptor (cumparator) sa faca o contraoferta vanzatorului cu un pret sub cel din oferta vanzatorului? Ce se intampla daca preemptorii nu raspund la oferta vanzatorului? Este vanzatorul obligat sa vanda la pretul din oferta sau poate sa vanda cu mai putin?
Pasune, teren extravilan, se poate primi aprobare de construit casute de vacanta pe el?
Dar daca eu am construit drumul ca sa poata fi accesat de masini ce obligatie au ceilalti proprietari fata de mine?
Cati proprietari pot imparti acelasi drum de servitute?
Proprietar cu domiciliul in alta localitate decat apartamentul ce il da in chirie:
1. unde inregistreaza venitul din inchiriere in localitatea de domiciliu sau in localitatea unde are apartamentul proprietate.
2. Exista vre-un mod de a sti daca declara venitul incasat? Chiriasul desi sta de mai bine de 2 ani in apartament nu are viza de flotant la adresa.