avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate valeapetre

Activitate valeapetre

1.economist cu 2 ani vechime in privat si un an vechime in institutie publica poate acorda viza CFP, intr-o institutie publica?
In ord.522/2003, lit.f prevede ca si conditii sa aiba o vechime efectiva in domeniul finantelor publice de minimun 3 ani, in cazul institutiilor publice
2.se poate incheia un contract de prestari servicii cu firma autorizata CECAR pentru a acorda viza CFP intr-o institutie publica?
Se poate transforma un post vacant de bibliotecar in post de muncitor?
Post de muncitor nu exista in institutie.
Avem bibliotecari, contabil si ingrijitori.
Prin transformare se poate angaja , deoarece el devine unic.?
Avem nevoie de acest post de muncitor. Am avut dar s-a redus in 2010.
Postul vacant este bugetat pentru anul 2013.
2 ani de zile am lucrat ca economist la o firma si 2 ani de zile profesor suplinitor de economie la un liceu.
Intrebare:
Cei 2 ani de zile in care am lucrat ca profesor suplinitor de economie se considera vechime in specialitate?
Doresc sa ma angajez ca economist intr-o institutie publica si conditia este de minimum 3 ani vechime in specialitate pentru viza CFP.
Discuție FISA POSTULUI
Fisa postului pentru angajat se aproba prin dispozitia ordonatorului de credite
Răspuns la discuția angajare economist
Intr-o institutia publica cu personalitate juridica, cu numar mic de angajati, exista in organigrama institutie un post unic de economist. Postul a devenit vacant si a fost scos la concurs.
nu avem un alt post in unitate care sa-i delegam atributiile economistului.
Intrebare:
Pana la angajarea pe postul de economist(ian.2013), cum se poate continua activitatea financiar-contabila a institutiei publice.
Ce variante sunt?
In institutia publica X postul de economist este unic.
In prezent postul de economist este vacant prin plecarea economistului.In fisa post avea resurse umane si contabilitate.
S-a scos postul de economist la concurs.In institutie nu exista persoana care sa-i delegam atributiile de economist. Este o institutie cu numar mic de angajati.
Intrebare?
Pana la angajarea economistului in urma concursului cum se poate continua activitatea de contabilitate si resurse umane ale institutiei X