avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate athahualpa

Activitate athahualpa

Mergand pe firul oferit de catre D-na Dana,am reusit sa identific in mod concret daca intradevar,se pot percepe atat dobanzi cat si reactualizarea sumei de bani datorata sub forma de despagubiri(asupra debitului),Consider ca este de datoria mea sa prezint si celorlalti forumisti explicatia juridica.
Astfel, critica ca prin plata reactualizata a debitului s-ar acoperi integral prejudiciul prezumat creat creditorului,deci si a daunelor moratorii, nu subzista intrucat potrivit principiului repararii integrale,consacrat de art 1084 C civ "daunele interese ce sunt debite creditorului cuprind in genere pierderea ce a suferit si beneficiul de care a fost lipsit..".Avand in vedere ca natura juridica a dobanzii este diferita de natura juridica a actualizarii obligatiei cu rata inflatiei,prima reprezentand o sanctiune(daune moratorii pentru neexecutarea obligatiei de plata a debitului) iar a doua reprezinta valoarea reala a obligatiei banesti la data efectuarii platii(daune compensatorii) conduce fara echivoc la concluzia ca este admisibil cumulul acestora si deci nu se ajunge la o dubla reparatie,ceea ce ar reprezenta in fapt o imbogatire fara justa cauza a creditorului.
Răspuns la discuția liberare conditionata
Multumesc d-le avocat Mihai.mi-ati fost de un real folos.am studiat legea respectiva si am reusit sa ii dau de capat.Cuvinte putine,dar cu impact.
respectele mele.cu stima,G
Răspuns la discuția actiune in pretentii
nu.instanta va fi investita sa judece doar pentru pretentiile pentru care se achita taxele de timbru integral.in cazul in care pretentiile au fost modificate(in cazul de fata de la 500 la 50000),va trebui sa achitati diferenta pana la valoarea de 2247.2 lei+5 lei taxa timbru judiciar.in caz contrar,instanta se va pronunta doar pana la pretentiile de 500 lei sau pana la ce valoare decideti sa achitati taxa de timbru.
desigur,in cazul in care va incadrati,puteti face o cerere pentru acordare de ajutor public judiciar,in conformitate cu prevederile OUG nr 51/2008;OUG nr.212/2008(se poate astfel solicita o esalonare,sau scutire partiala sau totala)
doresc sa multumesc pentru promtitudine si corecta informare d-nei Dana Lavinia si d-lui av Lascoschi.
am inteles ca pot solicita atat reactualizarea sumei in raport cu debitul principal(reactualizare care o va calcula executorul judecatoresc) cat si dobanda legala.sunt curios daca si instanta de judecata va privi in acest mod.in ce priveste dobanda,s-a depus deja intampinare din partea debitoarei prin care se aduce drept motivatie ca nu as fi in drept, faptul ca solicitand reactualizarea sumei de bani la debitul principal,nu mai pot percepe si dobanda,fiind in fata unui anatocism.dc cineva a avut o asemenea speta in practica,mi-ar fi de un real folos care a fost motivatia si sustinerea juridica.
Răspuns la discuția Chitanta pierduta
felul in care te-ai exprimat este foarte neclar.dc ai platit o rata la facultate,se presupune ca ai efectuat plata prin virament bancar dupa cum ai prezentat starea de fapt.sau nu?
in acest context,nu inteleg de ce invoci o "chitanta"pierduta?fii mai explicit dc vrei un ajutor
Răspuns la discuția liberare conditionata
dispozitiile art 59 alin 2 cod penal sunt neclare si destul de interpretabile si confuze;astfel,nu se mentioneaza daca trebuie efectiv un anumit timp lucrat(pot interpreta si asa- daca a lucrat o singura zi,poate beneficia de liberare conditionata dupa ispasirea a 1/2 din pedeapsa?-mi s-ar parea cam absurd,sincer sa fiu).in acelasi timp,timpul efectiv lucrat am inteles ca se contabilizeaza ceva de genul:la 30 zile lucrate,se considera 7 zile castigate.este corect?unde isi gaseste fundamentul juridic concret acest mod de calcul?
in acest context,in cazul in care a fost incarcerat la data de 20 iunie 2008,are de ispasit 3 ani si 6 luni pentru furt calificat, furt comis in perioada minoratului(dar incarcerat dupa ce a implinit 18 ani deoarece durata procesului a fost destul de intinsa in timp,excedand minoratului),in concret cand poate cere pentru prima data liberarea conditionata? iar pana in prezent,a lucrat 4 luni de zile in cadrul penitenciarului in acest inteval de timp scurs de la data de 20 iunie 2008-data incarcerarii.
In cazul in care s-a comis o infractiune de furt calificat pe timpul minoratului iar condamnarea definitiva a survenit dupa implinirea varstei de 18 ani,data cu executare in detentie la penitenciar(s-a dat o condamnare de 3ani si 6 luni),dupa ce interval de timp se poate cere liberarea conditionata?
de asemenea,as vrea sa stiu care este modalitatea de calcul conform compensarii privilegiate a zilelor de munca efectuate pe timpul detentiei(mai exact care este raportul dintre zilele de munca efectuate si cele care posibil sa i se scada din zilele de detentie ce mai au ramas de executat).am incercat sa gasesc pe net legea 140/1996,dar nu am reusit..multumesc anticipat pentru sprijin
Răspuns la discuția actiune civila sau comerciala?
se poate cere o amanare,scutire,esalonare a taxei de timbru pe baza art6 alin d;art 8 alin1 din OUG nr 51/2008 coroborat cu pct 7 alin2 OUG nr 212/2008,in functie de situatia concreta.
banuiesc ca a-ti promovat initial o actiune in contestatie la executare. se poate promova recurs la incheierea dispusa de instanta prin care vi s-a respins cererea de suspendare,in termen de 15 de la data comunicarii incheierii,potrivit art 301 cod pr civ.in ce priveste motivele invocate in contestatia la executare,nu pot fi invocate aparari de fond,de natura a repune in discutie sub nici o forma fondul pricinii(in cazul dvs acel contract),deoarece aceste motive trebuiau formulate cu prilejul solutionarii cauzei ce a generat a se ajunge la un titlu executoriu..Astfel,contestatia la executare este o cale de atac deschisa contra masurilor de executare nelegale,dvs putand invoca doar vicii si nereguralitati ale actelor de executare,cum ar fi:perimarea executarii;nerespectarea formelor prevazute de lege pentru incunostiintarea debitorului,prescriptia dreptului de a cere executarea silita,invocarea compensatiei legale,etc.faptul ca a-ti promovat o plangere penala,nu este de natura a impieta executarea silita.din pacate ati ales o cale gresita din start.ar fi trebuit sa solicitati suspendarea provizorie si cand se discuta fondul contestatiei la executare,(inclusiv suspendarea eexecutarii)era o modalitate(e drept,nu prea ortodoxa,dar legala) sa blocati executarea pe minim 7 luni.
aveti dreptate;nu am fost suficient de explicit.este intradevar vb despre o hotarare irevocabila pronuntat de ICCJ,prin care mi s-a acordat,urmare a incalcarii grave a unui contract comercial,daune interese.nu am cerut nici la fond,apel ,recurs si dobanda legala.in acest sens,am promovat o actiune de curand separata.intrebarea corecta ar fi daca pot sa solicit prin procedura de executare silita si reactualizarea sumei de bani(fiind vb despre o suuma mare,cca 200000 lei)daca am solicitat dobanda legala(bnr) ce se acorda conf art 5 indice 2 din OG9/2000,coroborat cu art 43 cod com prin promovarea,cum spuneam, a unei actiuni separate la judecatorie.in caz afirmativ,cvare ar fi suportul juridic.multumesc anticipat pentru sprijin in acest demers al meu