avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate sogedacom

Activitate sogedacom

Buna ziua,

Ma ajuta cineva cu un model de intampinare la apelul facut de inca sotul meu la ordonanta de protectie .
In urma certurilor si a jignirilor pe care sotul meu mi le adresa, am hotarat sa plec de acasa, mutandu-ma singura la cealalta casa .Noi avem doua case, una mostenire de la parintii lui, la care noi am mai facut imbunatatiri, am construit impreuna inca 4 incaperi, dar intabulata doar pe numele lui, si cealalta casa care este intabulata pe amandoi.Am tot primit amenintari de genul te omor, iti tai gatul, te impusc, dar m-am gandit ca totusi dupa 22 ani de casnicie nu cred ca il lasa sufletul sa faca asa ceva.
Anul acesta am fost batuta de 2 ori, ultima data in cursul zilei de azi cand am fost dupa haine , pe mine scotandu-ma afara si din cealalta casa fara nici o haina, doar cu hainele de pe mine.Mi-a aplicat o "corectie"de mi-a spart buza, si m-am trezit cu cateva semne in cap , frunte si umar drept.am chemat politia si am fost si la medic pentru adeverinta.
Problema este ca eu acum sunt de 4 zile pe drumuri, nu am unde sa locuiesc, el mi-a schimbat iala de la usa , iar pana se pronunta ordinul judecatoresc de restrictie, eu trebuie sa stau ascunsa.
Oare daca parasesc orasul exista riscul sa pierd tot, adica sa nu mai am parte din bunurile facute impreuna, pt ca el tot cu acest lucru ma ameninta, mai mult nu vrea nici sa divorteze pana nu ii semnez actele la notar ca renunt la toate bunurile mele in favoarea copilului( acesta avand 21 de ani).Ce ma sfatuiti sa fac?
buna ziua,

am facut o contestatie la decizia de impunere (in urma unui control al anaf) in data de 06.09.2012 l-am inregistrat la DGFP.
problema este ca inca nu am primit nici un raspuns nici pana azi 22.11.2012, am incercat sa caut pe la finante daca am sau nu raspuns in baza numarului de inregistrare de la DGFP , dar surpriza, numemi nu stie nimic, numeni nu a facut vre-un raspuns la contestatie.
ce pot sa fac in acest caz deoarece nu pot deschide prioces in instanta daca nu am un raspuns de la DGFP.
pot considera aceasta tacere ca si o acceptare tacita a contestatiei mele?
astept raspuns.
Răspuns la discuția asigurarea de viata???
buna dimineatza,

ma numesc Adriana si SOGEDACOM este ID-ul societatii la care lucrez.

multumesc mult pentru raspunsuri
problema este urmatoarea:
in urma cu 2 ani am luat un credit pt nevoi personale de o valoare bunicica si banca de la care am(BRD) luat mi-a facut asigurare de viatza obligatorie la societatea de asigurari a dansilor fara sa tina cont ca eu mai aveam o asigurare de viatza in derulare cu 4 ani vechime si cu valoarea asigurata de 4 ori suma imprumutata de la banca.
la sfarsitul anului 2008 am vrut sa rambursez toata suma anticipat , am fost la banca si mi-au spus ca pe langa comisionul de rabursare anticipata , mai trebuie sa-mi platesc si ratele la asigurarea de viata, deci in concluzie nu casttig nimik daca platesc in avans (nu se scade valoarea rambursarii). daca platesc ratele la asiguarare de viatza nu ar fi corect ca dupa terminarea contractului d credit sa primesc banii inapoi?
exista vre-o lege care reglementeaza acest lucru?
astept raspuns.
La multi ani, tuturor!
vin si eu cu o intrebare:-atunci cand iti accepta banca actele pentru un credit , iti este facuta si o asigurare de viata obligatorie la o companie agreata de banca fara sa tina seama ca poate tu ai asigurare devita la alta companie.
dupa ce termini de dat creditul ce se intampla cu banii care ti-au fost retinuti din rata pentru aceea asigurare de viata?
intreb acest lucru deoarece daca ai 2-3 credfite la toate ai asigurare de viata .
as dorii si baza legala .
multumesc mult
Răspuns la discuția LA MULTI ANI !
La Multi Ani , AVOCATNET.


Răspuns la discuția procev verbal -contestat
daca am contestat un p.v. de control de fond si nu am fost de acord cu decizia luata de catre organele de control si totusi cei de la finante l-au inregistrat in fisa sintetica nu era normal ca sa se astepte un raspuns din partea DGF si apoi din partea instantei inainte sa inceapa sa -mi retina din bani?
mentionez ca depunem aproape lunar declaratia pentru recuperare de tva .
multumesc
Discuție control finante
buna ziua,

am avut control de fond care s-a desfasurat din data de 30.09.2008 pana in data de 17.10.2008
in cazul in care nu am fost de acord cu decizia luata de catre oamnele de la control si am specificat in procesul verbal ca am anumite obiectiuni datorita faptului ca "interpretare legii" a fost asa cum au dorit dansii , pot sa-mi puna sechestu pe cont ?
multumesc in avans pentru raspuns
Răspuns la discuția asociat unic
va multumesc pentru raspunsuri.
o zi cat mai placuta sa aveti.
Discuție asociat unic
in calitate de asociat unic al societatii pot sa-mi fac si angajare la aceasi societate?
mentionez ca societatea este un SRL mic cu 6 angajati.
multumesc