avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate alinel

Activitate alinel

Caut consilier juridic cu experienta in litigii constructii/imobiliare.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
in momentul in care o persoana devine proprietar pe acoperisul imobilului ,si dupa ce are si intabularea ,care sunt actele necesare ptr. autorizatia de constructie?Deoarece i s-au cerut din nou semnaturile celor de la etajul IV,in conditiile in care acestia au semnat de mai multe ori ca sunt de acord cu constructia ,cu vanzarea si nu se mai intelege nimic..... :O
am postat 2 mesaje in decembrie si ianuarie....am cautat raspunsul,dar nu mai sunt mesajele!!!!!
Tatal meu ar dori recalculare apensiei ,deoarece sustine ca nu i-a fost calculat corect punctajul in functie de nr. de ani lucrati-47 ani .am actionat in instanta Casa de pensii iar in decembrie o judecatoare dornica sanu intre in urmatorul an cu multe procese a suspendat procesul cu drept de recurs.se poate relua procesul si insista pentru expertiza?
:">
Am uitat sa precizez ca la contestatia de la finanta am depus si TUV-ul facut in Germania cu poluarea masinii {tradus si legalizat} si nu se ia in considerare la masinile E1,E2,iar D3 este incadrat de RAR cu Euro 2!!!! si ,da, este pe Brief si cat polueaza masina,mai putin decat una cu Euro3 din Romania!!!!Si?#-o
Buna la toti cei care citesc !!!
Am primit raspunsul de la administratia financiara,este ambiguu si nu m-a lamurit deloc...Cum se poate ca taxa de poluare sa tina seama de prima inmatriculare a masinii?pai am inteles ca s-a scos taxa de prima inmatriculare si s-a inlocuit cu de acum celebra TAXA DE POLUARE!!!!Atunci de ce la taxa de poluare se tine seama LA UNII de data primei inmatriculari?Stiu un caz in care masina este inmatriculata prima data in septembrie 1998 si a platit cu 1000 lei mai putin decat mine care am masina cu data primei inmatriuclari in 26 august 1998!!!E dupa pile si muschi mai tari, dupa sex, dupa ce???Vorbim ,ATENTIE de finantele din acelasi oras!!!CHIAR NU MAI STIU CE SA CRED DESPRE MINUNATELE LEGI ALE MINUNATULUI NOSTRU GUVERN!!!!!!!!!! nu putem face nimic?????Sigur U.E. habar nu are!!!X-(X-(X-(
Da ,am gresit ,nu era nici o doamna care sa fi dat raspuns...
Asteptam un raspuns de la cineva in domeniu,raspuns care intarzie sa apara...
Am o nedumerire...S-a spus ca si ptr. masinile cu E2 daca au noxele facute in Germania,ca tara a U.E.,Romania nu ar trebui sa le ignore .Si intreb,de ce nu se iau in considerare aceste noxe si la masinile cu E2?Sau de ce nu se recunoaste acel D3-echivalentul german al E3?
Multumesc:-/
Răspuns la discuția noua taxa de poluare!!!!!!!!
La RAR cartea de identitate se elibereaza in acceasi zi ATENTIE!!!!!in josul pagini are untimbru sec in dreapta iar in stanga o imagine pe care Obligatoriu!!!verificati sa aveti un mic timbru cu coduri securizate,fara acel timbru de la
politie va mai trimit o data la RAR!!!Succes !!!!veti avea nevoie la cat trebuie sa stati la cozi!!!!
:D
ptr. Kamisa
va puteti mira ,nu ne cunoastem sa fim la per tu ,dar nu ati inteles nimic....de ce ma mir?
la cum gandeste poporul roman si fiecare isi da cu parerea...eu am cerut o opinie a cuiva de specialitate si multumesc d-nei avocat ce mi-a raspuns
Multumesc anticipat "binevoitorilor"care isi dau cu parerea dar nu au STUDII de specialitate!!!!!
Astept pareri avizate...multumesc...=D>
am depus le trezorerie o cerere dupa multe insistente a fost primita si am cerut recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile CO2 facute in Germania,act tradus is legalizat.Mi s-a spus sa astept 30 zile,timp in care nu pot cicula si expira actul RAR.Ce pot face????Vorba lui Andy Moisescu"NU SCHIMBAM SI NOI CEVA?":-/
am cumparat o masina adusa din Germania cu 2200 euro,este din1998,Opel Astra si aflu ca trebuie sa platesc 1412 euro taxa adica atat cat a costat ea in Germania!!!!Cu alte taxe ajung la 1600euro!!!este Euro 2 ,de fapt D3,cu noxe reduse si TUV facut in Germania in ziua cumpararii...Nu am banii respectivi,mi se pare un abuz ...CE POT FACE?????X-(X-(