avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate grobianu

Activitate grobianu

Buna ziua,
Este posibil ca un cadru militar in activitate sa-si ia concediu fara plata?
Vad ca la politie se poate! In armata se pare ca se evita orice discutie pe tema asta!
Va rog sa lamuriti si pe mine daca exista vreun text de lege, etc. pro sau contra subiectului in discutie sau daca aveti cunostinta de vreun precedent in cauza respectiva!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Multumesc pentu raspuns!
Va rog sa-mi spuneti daca sotia mea va primi salariu si pentru cele 30 de zile de preaviz la care angajatorul a renuntat.
Buna ziua. Sotia mea si-a dat demisia acum doua zile din functia de director adjunct al unui magazin. precizez ca angajatorul a renuntat la perioada de preaviz. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele necunoscute:
1 - exista un termen clar in care angajatorul este obligat sa-i faca lichidarea?
2.- in cat timp trebuie sa i se returneze cartea de munca?
3. - daca angajatorul a renuntat, prinr-un mail, la preaviz, mai poate solicita sotia mea sa-i fie platite cele sapte zile de concediu la care ar fi avut dreptul?
Multumiri anticipate pentru raspuns!
Buna ziua!
Avem urmatoarea situatie:
- tatal (unic proprietar) a lasat mostenire toate bunurile lui doar uneia dintre cele doua fiice ale sale (la intocmirea testamentului, el a sustinut ca nu are alti copii, deci cea de-a doua fiica nu este mentionata nici macar ca rezervatar!);
- dupa moartea lui, fiica mostenitoare si-a intrat in drepturi (cel putin asa sustine ea!) devenind proprietara;
- cea de-a doua fiica a aflat despre testament si intrarea in posesie a surorii sale abia acum, la un an de la moartea tatalui.
Ce mai poate face ca sa-si capete drepturile daca sora ei a intrat deja in posesia mostenirii?
Multumim!

Răspuns la discuția cota rezervatarului
Imi cer scuze ca insist, dar vreau sa fac niste precizari!
Asadar:
1. - nu exista alti mostenitori in afara de mine si fratele meu; nu avem mama!
2. - in testamentul pe care o sa-l faca tatal meu vrem sa o includem si pe sotia mea. Se poate sau nu?
3. - care este cota fratelui meu daca in testament apare si sotia mea?
4. - care este cota fratelui meu in cazul in care sotia mea nu va fi inclusa in testament?
Mmultumesc anticipat!
Lamuriti-ma, va rog, in urmatoarele probleme:
- tatal meu vrea sa-mi lase mie si sotiei mele, prin testament, toata averea sa (casa si pamantul aferent).;
- am inteles ca, prin lege, unicul meu frate are si el dreptul la o parte din mostenire (ca rezervatar). Cat din mostenire reprezinta (in procente, etc.) partea lui? Mentionez ca nu mai exista alti mostenitori in afara de mine, sotia mea si fratele meu;
- exista vreo forma de testament prin care fratele meu sa fie exclus de la mostenire? El traieste in Germania de 18 ani si a spus ca nu are nicio pretentie;
- ce tip de testament ma sfatuiti sa facem?
Multumesc!
Eu si sotia mea am mostenit prin testament, de la tatal ei, imobilul in care am locuit impreuna cu acesta timp de 20 de ani.
Mentionez ca socrul meu era unicul proprietar al imobilului in cauza, intrucat la dezbaterea succesiunii dupa soacra mea, atat sotia mea cat si sora ei au renuntat in favoarea lui.
Socrul meu a decedat acum un an. Tot atunci, eu si sotia am fost la notar pentru intrarea in posesie. Sora sotiei mele nu a dat niciun semn, pana acum, ca ar accepta sau ar renunta la rezerva ei.
Intrebarea mea este: mai are sora sotiei mele dreptul de a ataca testamentul, daca pana acum nu a intreprins nicio actiune in acest sens?
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ce taxe se platesc la incheierea unui contract de intretinere cu drept de nuda proprietate! Dar la incheierea unui contract de intretinere cu drept de habitatie viagera?
Multumesc anticipat!
Bună ziua!
Am văzut la tv ca de la 1 ian. 2009 se schimba unele reguli referitoare la testamente şi că pot să las intreaga mea avere, prin testament, doar unuia dintre cei doi copii ai mei. Mai are cel de-al doilea copil dreptul la cota lui de rezervatar, mai bine spus, mai poate el sa atace testamentul în cauză?
Multumesc!
Răspuns la discuția succesiune dupa deces
claudia t a scris:

imi puteti scrie, pe scurt, care sunt pasii succesiunii, cat dureaza totul? eu am domiciliul departe de casa natala si as vrea sa stiu cum sa imi organizez munca. Multumesc anticipat

Are perfecta dreptate @romascanu, am simtit-o pe propria piele acum doua luni cand am platit 2000 RON pt. efectuarea intarziata a unei succesiuni!
Fiindca nu vi s-a raspuns la intrebare pana acum, imi permit sa va spun ca aveti nevoie de toate actele de proprietate, actele de identitate ale mostenitorilor si, in general, orice alt act care credeti ca ar fi necesar. E obligatorie prezenta dvs. si a mamei dvs. si, de regula, dureaza cateva ore respectiva operatiune (la mine asa a fost, a durat vreo patru ore, pt. verificari, mi-a spus notarul!).