Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificarea Codului Civil privitor la testamente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificarea Codului Civil privitor la testamente

Bună ziua!
Am văzut la tv ca de la 1 ian. 2009 se schimba unele reguli referitoare la testamente şi că pot să las intreaga mea avere, prin testament, doar unuia dintre cei doi copii ai mei. Mai are cel de-al doilea copil dreptul la cota lui de rezervatar, mai bine spus, mai poate el sa atace testamentul în cauză?
Multumesc!
Probabil că la tv a intrat deja în vigoare noul cod civil.

Vorba unui banc de pe vremea de dinaintea răzmeriţei: Culturile de grîu au fost strînse la televizor. Mai trebuie strînse la radio şi în presă şi vom avea hambarele pline.

PS

Dacă noul cod civil va adopta un text care va permite testarea întregii averi, indiferent de calitatea celor rămaşi în viaţă, asta va însemna inclusiv desfiinţarea rezervei succesorale.
Nu pot coexista şi rezerva, şi dreptul nelimitat al celui care lasă moştenirea de a testa.