avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificarea Codului Civil privitor la testamente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificarea Codului Civil privitor la testamente

Bună ziua!
Am văzut la tv ca de la 1 ian. 2009 se schimba unele reguli referitoare la testamente şi că pot să las intreaga mea avere, prin testament, doar unuia dintre cei doi copii ai mei. Mai are cel de-al doilea copil dreptul la cota lui de rezervatar, mai bine spus, mai poate el sa atace testamentul în cauză?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 16:46, 20 Decembrie 2008
Probabil că la tv a intrat deja în vigoare noul cod civil.

Vorba unui banc de pe vremea de dinaintea răzmeriţei: Culturile de grîu au fost strînse la televizor. Mai trebuie strînse la radio şi în presă şi vom avea hambarele pline.

PS

Dacă noul cod civil va adopta un text care va permite testarea întregii averi, indiferent de calitatea celor rămaşi în viaţă, asta va însemna inclusiv desfiinţarea rezervei succesorale.
Nu pot coexista şi rezerva, şi dreptul nelimitat al celui care lasă moştenirea de a testa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate unul dintre soți să-și lase, prin testament, averea unei terțe persoane ? nissa nissa Daca unul dintre soti,poate sa-si faca testamentul,in defavoarea celuilalt?(adica sa lase partea lui unei terte persoane?) Va multumesc! (vezi toată discuția)
Dezmostenire. in ce termeni/exprimare trebuie facuta? anca_018 anca_018 Cind intr-un testament exista o formulare de genul \"sora mea sa nu aiba curaj sa atace testamentul ...\" se poate considera ca autorul testamentului a ... (vezi toată discuția)
Mostenitori rezervatari elenamarta elenamarta Sunt interesata daca noul Cod Civil- 2011- prevede vreo posibilitate de a anula dreptul de mostenire a mostestenitorilor rezervatari (sot, sotie, copii) si ... (vezi toată discuția)