avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Activitate nixon19

Activitate nixon19

Buna ziua,

Ca urmare a absolvirii studiilor superioare cu licenta, din functia publica de executie de referent clasa III grad profesional superior (SB - 958 lei) care este urmatoarea functie pe care se poate promova cu salariul aferent?????

In OG 9/2008 este prevazuta functia publica de conducere de contabil sef. Aceasta este conditionata de existenta vreunui anumit numar de posturi ????Astept cu interes ideile dumneavoastra.

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Un consilier local, presedinte al unei cooperative agricole, dupa validarea mandatului prin avocat angajat cheama in judecata primaria pentru o contestatie la executare privind neachitarea obligatiilor fiscale ale cooperativei pe care o conduce.

Este caz de incompatibilitate??? si consilier local si presedinte de cooperativa???

Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pentru un potential candidat la functia de primar exista vreun impediment in a exercita dreptul de a cadida la alegerile locale stiind ca acesta a savarsit in trecut fapte penale care nu sunt sterse din cazier.

Fac mentiunea ca anul acesta la depunerea candidaturilor nu se cere nimic care sa dovedeasca acest lucru nici cazierul , nici macar o banala declaratie pe propria raspundere.

Multumesc
Buna seara,

In contabilitatea si bugetul institutiilor publice este prevazut fondul conducatorului institutiei publice.
Are idee cineva cum se constituie si ce se poate plati din acesta??? sau macar in ce cuantum se stabileste??? eventual vreun act normativ ceva......

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recalculare alcoolemie
solicitati recalcularea de urgenta chiar daca pierdeti vreo 1000 lei cu cheltuielile plus vreo 6-9 luni cu calculul pe la IML dar decat un permis anulat mai degraba suspendat. Avand in vedere ca a doua proba este in scadere este un lucru bun dar la recalcularea alcoolemiei se iau in calcul mai multi factori: inaltime, greutate, varsta, ce ati mancat in ziua respectiva, ce ati baut in ziua respectiva absolut totul. Si se calculeaza pe baza declaratiilor dvs si ale martorilor pentru ca la IML se trimite tot dosarul dvs. MULT NOROC si lasati sportul asta doar pentru acasa nu si pentru volan:)
se stie lucrul acesta dar acel consilier face parte din arcul guvernamental si nu se cunoaste sansele de reusita a acestei plangeri
In cadrul unei sedinte de consiliu local un functionar public participant ca invitat a fost amenintat de unul dintre consilierii locali cu bataia. Care este sfatul dumneavoastra cu privire la aceasta speta???

Multumesc
Buna ziua,

Vreau sa fac un control inopinat casierului si nu stiu cum sa procedez legal. Are cineva idee cum se procedeaza, eventual niste pasi de urmat si vreo baza legala??????

Multumesc anticipat!!!!
Discuție Amenda radar
Buna ziua,

Fapta banala intamplare reala. Ma deplasez cu auto personal pe un drum european sunt "prins" de radar cu 64 km/h. Ma opreste garcea imi spune ca am depasit viteza legala imi spune ca imi da 67 lei si 2 puncte toate bune si frumoase eu rideam primele puncte din viata mea. Vine garcea cu pv-ul la mine sa il semnez si il intreb si eu de atestat operator radar de verificare metrologica la aparat ii spun ca se afla sub linia de inalta tensiune si asta poate influenta aparatul radar asta imi zice ca sa las vrajeala si sa semnez. Bai oameni buni la rubrica alte mentiuni a scris cu mana lui nu am obiectiuni si i-am spus ca am obiectiuni de ce a scris asa ceva???? Mi-a raspuns ca sa ma duc in instanta daca ii spun eu lui ca am obiectiuni si sa ii semnez de primire PV-ul. Semnez de primire PV-ul si stau sa ma gandesc daca sa contest pv-ul. Oare am ceva sanse de reusita la contestatie????

Multumesc anticipat!!!
schimbati executorul.....