avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate CRISDIDA

Activitate CRISDIDA

Poti sa reprezinti in instanta orice persoana ,in calitate de procurator ,si poti pune si concluzii pe fondul cauzei intrucat esti persoana cu studii juridice. Daca nu aveai studii juridice ,puteai sa reprezinti dar nu puteai sa pui concluzii
Răspuns la discuția al 13-lea salariu
asta inseamna ca se iau in calcul si sporurile?care este temeiul legal?
Răspuns la discuția al 13-lea salariu
#-ode fapt ma intereseaza temeiul legal in baza caruia se fac calculele. De unde rezulta ce anume trebuie luat in calcul?
stie cineva sa-mi spuna care este temeiul legal potrivit caruia se calculeaza al 13-lea salariu pentru angajatii bugetari?
Avocatii definitivi se pot inscrie ca si consilieri juridici definitivi numai daca au 5 ani vechime.Daca nu, vor fi inscrisi ca si stagiari. A se vedea statutul consilierilor juridici.
Din cate inteleg eu ,apartamentul despre care vorbesti este bun dobandit in timpul casatoriei parintilor tai,deci este bun comun. In cazul bunurilor comune, atunci cand sotul supravietuitor vine in concurs cu descendentii de gr.I (copiii), sotului supravietuitor ii revine cota de 5/8 (adica 4/8 - reprezentand jumatatea personala,iar 1/8 cota ce-i revine din partea sotului defunct) ,iar copiii urmeaza sa imparta cota de 3/8 .In cazul vostru inseamna ca urmeaza sa primiti 3/16 din valoarea apartamentului).:)
Dosarele personale ale angajatilor unei autoritati publice pot fi puse la dispozitia oricarei persoane? Consilierii locali pot avea acces la aceste dosare,din punct de vedere legal?
Parerea mea este ca ,desi sunteti toti mostenitorii de acord, cel mai convenabil este sa faceti iesirea din indiviziune prin instanta(printr-o tranzactie semnata de catre toti mostenitorii in fata judecatorului). La notar va va costa mult mai mult si veti fi obligati sa platiti si impozit (2%) din valoarea bunurilor, pentru tranzactie(pentru ca se considera ca bunurile ce fac obiectul tranzactiei sunt venituri ) ..In cazul tranzactiilor facute in instanta nu se mai plateste acest impozit(art.151 ind.3 din Hotararea nr.1195/04.10.2007 ,publicata in M.O. nr.707/19.10.2007):).
In cazul demisiei termenul de preaviz este de 15 zile calendaristice> Aceste zile vor fi platite de catre angajator.
Exact asa se stipuleaza la finele notei de constatare: sa se remedieze neregulile constatate(!?) pana la un anumit termen. Nu stiu ce implica acest aspect pentru ca v-am zis ca au fost constatate, in mare parte, nereguli cu caracter general ( in ceea ce-i priveste pe asistentii maternali) si,pe langa acestea, exista si mentiunea cu privire la persoana mea ,in speta ca promovarea nu este legala.