avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate marina.marina67

Activitate marina.marina67

Buna ziua!
Prevederile art.22(in vigoare pana la data de 31.12.2010) din OUG nr.34/2009,sunt valabile si in cazul angajarii in functia de asistent personal pentru persoanele cu handicap?
Se pot face angajari pe aceasta functie?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Incepand cu data de 01.01.2009 am fost promovata temporar,pe o perioada de 6 luni,pe functia de secretar comuna,cu obligatia de a se organiza concurs pentru ocuparea functiei de secretar pana la expirarea termenului.
Potrivit prevederilor art.22,alin.(1) din OUG nr.34/2009 ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din institutiile publice se suspenda.
Prevederile art.92,alin.(3) din Legea nr.188/1999 nu pot fi aplicate.
Intrebarea mea este:
Exercitarea in continuare a functiei de secretar se poate face prin delegare de atributii ,prin dispozitia primarului?
Sau care ar fi alta modalitate legala?
Incepand cu data de 01.07.2009 nu mai am drept de semnatura ca secretar .
Răspuns la discuția concesiune teren
Transferul dreptului de concesiune se realizeaza cu acceptul concedentuluii,prin act aditional la contractul initial!Concedentul fiind primaria sau Consiliul Local al localitatii pe administrativul careia este situat terenul.Depinde unde a fost inventariat,in domeniul public sau in domeniul privat al localitatii.
Va multumesc foarte mult pentru clarificari!
Nelamuririle mele sunt legate de faptul ca in aceeasi anexa este prevazuta si functia de sef de birou(functie vacanta in primarie) iar pe aceasta functie se aproba promovarea ,prin examen,in conditiile legii.
Mai mult decat atat ,functia de conducere -secretar comuna este prinsa la art.13,alin.1,lit.c si in anexa la L188/1999,la Functii publice generale,lit.B,pct.6 si nu ca functie publica specifica,Iar la art.66 sunt specificate conditiile de promovare in functii de conducere(nimic nu excepteaza functia de secretar uat).
Sunt functionar public clasa I din anul 2005,indeplinesc toate conditiile privind promovarea in functia publica de secretar comuna,am acordul primarului dar de la ANFP mi s-a comunicat ca aceasta functie poate fi ocupata doar prin concurs si nu prin examen de promovare.In acest caz nu sunt aplicabile prevederile L 188/1999 si HG 611/2006 privind promovarea functionarilor publici?Secretarul este functionar public cu functie de conducere .Unde este specificat ca este functie unica?



art.14,lit.c;art.121,alin.1,lit.c si alin.8 lit.a din HG 611/2006
art.12,art.56-58 din L 188/1999
Multumesc pt. consultanta!Nu,nu exista nici o problema din punct de vedere politico-practic.Sunt functionar public si mi.am castigat reputatia de a fi impartial profesional si total dezinteresat de partea politica.Este oarecum un noroc si faptul ca la nivel local atat primarul cat si sefii de partide sunt persoane corecte si imi respecta optiunea.
Va multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Vechime in munca
vechimea in munca se calculeaza in luni si ani,nicidecum in ore de munca/zi.
Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?