avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 323 soluții astăzi
Forum Activitate ciptes

Activitate ciptes

Buna ziua. daca eu si sotia tatalui meu am facut succesiunea dupa moartea tatalui meu si cum eu nu mai tin legatura cu sotia tatalui meu dar eu am parte din acel apartament si ea se foloseste de el si este in alta localitate si eu nu am nici macar acces in el, care ar fi pasii de urmat ca eu sa pot imparti acel apartament deoarece ea nu vrea sa renunte la el si nici nu vrea sa imi dea contravaloarea partii mele rezultate din succesiune ? Multumesc !
Am si eu aceeasi problema. Am avut permisul anulat si l-am redobandit si acum imi expira atestatul. De ce trebuie sa il iau de la zero? Eu nu am gasit inca nici o lege sa scrie ca acest atestat nu mai este valabil.Nu mi-a fost retinut de Politie si nu mi-a cerut nimeni sa il predau. Plus ca eu conduc cu acest atestat de cand mi-am redobandit permisul si la controale pe drum nu mi-a spus nimeni ca nu este valabil.Va rog daca poate cineva sa ma ajute ii multumesc !

Multumesc frumos pentru raspunsuri !
Asa pot sa imi spuna orice vor ei . Ma pot obliga sa imi spuna sa plec eu nu sa ma dea afara ?
Angajatorul nu mai are obligatie sa ma primeasca inapoi pentru o perioada ? Nu stiu, o saptamana sau o luna si apoi sa ma dea afara ?
Da dar daca eu nu mai am permis de conducere nu ma mai pot intoarce ca sofer si din depozit au dat afara mai mult de trei sferturi din angajati deci sigur nu o sa ma bage pe depozit si pot sa spuna ca aveau nevoie de mine ca sofer nu in depozit atunci ce se intampla ? In prima zi cand ma intorc ma pot da afara sau .... ?
Buna ziua ! Va rog ajutati-ma si pe mine. Peste o saptamana ar trebui sa ma intorc la serviciu din concediu de crestere copil (2 ani). Am lucrat in depozit si apoi sofer la firma si dupa accea am intrat in concediu dar in acesti doi ani am facut o prostie si am ramas fara permis si nu mai pot lucra ca sofer numai daca au nevoie de mine in depozit dar eu figuram ca sofer . Angajatorul poate sa ma dea afara din prima zi cand ma intorc la servici ? Pot solicita somaj ?Trebuie sa ma primeasca inapoi ? Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Dosar penal la politie
Au respins-o pentru ca in prima declaratie am spus ca am baut o bere si 100g de coniac si in a doua am scris ca am baut 200g si o bere fara alcool. Mi-au adus o rezolutie acasa in care scrie ca ofiterul de la cercetari penale si cu seful Politiei de aici din oras nu sunt de acord.Ei au semnat acea rezolutie. Acuma trebuie sa fac plangere la procuror ca sa imi accepte recalcularea si daca nu imi accepta ma duc in instanta ca poate acolo reusesc. Din moment ce eu platesc recalcularea de ce nu se accepta ? Nu le trebuie bani la buget sau la ei nu e criza.
Răspuns la discuția Dosar penal la politie
Am reusit in final sa dau declaratia tipizata dupa aproape5 luni si "prietenii" care mi-au tinut dosarul la Politie mi-au respins si cererea de recalculare .Acum trebuie sa fac plangere la procuror si dupa aceea in instanta. Daca nu reusesc stau cu totul vreo doi ani nu? Desi sentinta este de un an dar cu procesul plus instanta plus ca stau de 5 luni fara permis asa e legea nu?Frumoasa lege.......X-(
Răspuns la discuția Dosar penal la politie
Domnule Cioan nu mai raspundeti ? V-am blocat cu intrebarile ?:D