avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters83331

Activitate ContSters83331

Buna ziua!
Am o intrebare: Angajatorul mai are voie sa-i mai depuna dosarul de pensionare la limita de varsta angajatului conform noii legi, respectiv legea nr. 263/2010? Sau angajatorul intocmeste dosarul de pensionare si il trimite pe titular la Casa de Pensii sa il depuna personal? Si de unde am certitudinea ca angajatul lasa la dosar toate actele care dovedesc indeplinirea conditiilor de pensionare la limita de varsta. Sunt persoane care indeplinesc conditiile de pensionare deoarece au grupa a II - a de munca, dar care nu doresc sa iasa inca la pensie. Multumesc
Buna ziua! Am o intrebare. Activitatea firmei la care lucrez a fost preluata de alta societate. Toti angajatii au fost preluati, de fapt si-au dat demisia de la vechea firma si au fost angajati de noua firma, dar mai putin o persoana care din decembrie 1010 este in concediu medical. Vechea firma isi va inchide activitatea, se va desfiita. Am inteles ca firma nu poate face demersurile pentru incetarea deoarece mai exista acel angajat. Ce trebuie sa fac? Pot sa- i incetez CIM cu articolul 65 din Codul Muncii, pentru desfiintarea locului de munca, chiar daca este in medical. De exemplu: are medical pana la data de 28.02.2011, ii pot inceta cu data de 25.02.2011? Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna dimineata!
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu cateva probleme: exista o firma ," X" ,care incepand cu data de 01.02.2011 incepe formalitatile de inchidere. Oamenii de la firma "X" vor fi preluati de firma "Y" tot cu data de 01.02.2011. De la firma "X" vor inceta activitatea si sunt luati ca noi angajati la firma "Y". Am urmatoarele intrebari:
1. Daca unele persoane nu vor trece de controlul medical de angajare la firma "Y" nu vor fi angajati. Firma "X" va trebuii cu data de 01.02.2011 sa le de-a preaviz de 20 zile lucratoare si sa inceteze cu art. 65 ?
2. Exista o persoana care este insarcinata in 5 luni. Nu o va afecta trecerea de la o firma la alta, adica sa nu indeplineasca conditiile pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului?
3. Tot la firma "X" exista o persona care are contract de munca partial de 4 h. Cate zile de concediu de odihna are pe anul 2010? Are dreptul la 21 zile lucratoare sau cota parte cu programul de munca, adica 11 zile?
Buna ziua! Am o problema: CCM la nivel de societate este aprobat si este in vigoare. Dar daca vreau sa fac un act aditional in care sa specific ca se modifica un cap din CCM? De exemplu: "Timpul de munca si odihna". Trec in adresa catre ITM : "inainte" cu toate articolele si "se va trasforma" impreuna cu toate articolele. Iar a 2-a intrebare: este corect cum am specificat in CCM pentru sporul de week: "Orele de munca suplimentara vor fi contabilizate separat de orele normale de munca si vor fi platite astfel:
(1) In zilele normale de lucru, cu un spor de 100%;
(2) Orele lucrate in zilele de sarbatori legale, sarbatori religioase si zilele de repaus (sambata si duminica), cu un spor de 100%;
(3) Pentru ceea ce depaseste 8 ore in zilele de repaus, sarbatori legale si religioase, cu un spor de 150%.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Munca de noapte
Nu este vorba de nici o neregula. Trebuie doar sa anunt ca se lucreaza si noapte in cadrul societatii.
Discuție Munca de noapte
Buna ziua!
Am si eu o mare rugaminte. Trebuie sa anunt ITM ca in cadrul firmei se utilizeaza, in mod frecvent, munca de noapte ( conf. atr. 122 aliniatul 3 din Codul Muncii), dar nu stiu cum. Va rog sa imi aratati un model de adresa catre ITM.
Multumesc frumos!
Am o intrebare? In data de 23.09.2009 i-am dat sa ia la cunostinta, un preaviz de 20 de zile lucratoare ca urmeaza sa fie concediata individual pe motiv ca i s-a desfiintat locul de munca, prin inchiderea punctului de lucru. Astazi vine la administrator cu o adeverinta de la medicul de familie ca este gravida in 8-10 saptamani. Adeverinta are data din 25.08.2009. Pana astazi nu am stiut nici eu si nici seful ei ierarhic. Ce pot face? Merge in continuare in preaviz?
Buna ziua! Mai am niste intrebari:
1. Au fost anuntate 5 pers. ca locul lor de munca a fost desfiintat. Soc. are 96 de salariati. Au primit preaviz de 20 zile lucratoare, aceeasta este concediere indiv. ca nu reprezinta 10%. Una dintre aceste persoane este intretinator de familie. Am voie sa o concediez daca locul ei de munca s-a desfiintat, dar in societate mai sunt si alte pers. care au acceasi functie, dar lucreaza la alte puncte de lucru?
2. Astazi m-au anuntat ca vor mai fi si alte persoane concediate. Pana se face 10% din efectivul societatii vor fi concedieri individuale?
3. In societate avem o familie: sotul este bucatar, are salariul mai mare decat sotia, sotia este ospatar. Sotului i s-a desfiintat locul de munca. Am voie sa il concediez, chiar daca sotia are salariul mai mic decat el?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția concediere colectiva
Mai am 2 intrebari:
1. Cele 5 se duc cu preavizul pana in luna octombrie. S-ar putea cel mai sigur acum sa se vina in octombrie cu alte concedieri. Pana se fac 10% toate concediere vor fi individuale sau cum?
2. Daca una din cele 5 concediate individual la care i s-a desfiintal punctul de lucru este cap de familie, au in intretinere persoane, am voie sa o concediez? Punctul de lucru unde lucra a fost desfiintat, in societate nu mai sunt alte locuri vacante, dar in societate mai sunt persoane incadrate la fel ca ea dar lucraza la alt punct de lucru?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția concediere colectiva
Imi cer scuze, dar chiar nu inteleg! Mai intreb o data!!!!
Deci daca se inchide un punct de lucru la o societate care are in momentul de fata 96 angajati( toti care au plecat au fost ori la demisie fara preaviz, ori desfacere disciplinara la absenrte nemotivate, ori cu acordul partilor) cele 5 pers. vor fi concediate individual, vor avea un preaviz de 20 zile lucratoare si vor beneficia de un salariu compensatoriu. In perioada preavizului au dreptul la concediu de ohihna sau vor lucra 4h si vor fi pontate 8h. Si se incheie cu art. 65(1)? Si mai anunt sindicatul si AJOFM? Da, adeverinta pentru somaj le voi elibera.
Multumesc anticipat!