avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate pupaza

Activitate pupaza

buna seara
Am o intrebare la care va rog foarte mult sa-mi raspundeti.
Stau de 5 ani intrun bloc ANL .Citeva luni bune nu am platit chiria si utilitatile din motive financiare.Am fost in nenumarate rinduri la primarie am explicat situatia si am convenit ca pina la sfirsitul anului 2009 sa-mi achit datoriile.Am achitat si mi sa spus ca in luna ianuarie mi se prelungeste contractul.Specific ca in fiecare an se incheie un contract ca suntem cu chirie.A trecut luna ianuarie si nu am fost chemata.M-am dus acum in februarie la primarie si mi sa spus ca dosarul meu a fost trimis la judecatorie pentru a nu mi se mai prelungi.Mentionez ca in contract este specificat mai multe clauze printre care si aceasta ca daca in termen de 2 luni de neplata poti fi evacuat.In acest bloc cam 20% respecta contractul,in rest fiecare a incalcat cu ceva.In cazul in care voi fi evacuata se poate da primaria in judecata.Va multumesc
Buna ziua.
Am luat un credit de nevoi personale de la o banca.Nefiind in imposibilitatea de a plati 3 luni mi s-a facut poprire pe salar atit mie cit si girantilor.Precizez ca am avut 4 giranti.Eu stiam ca numai in cazul in care eu nu aveam venit se retinea girantilor.Inca o intrebare .Daca am poprire pe salar de 30% la unitatea unde lucrez e voie ca sa mi sa retina si din restul de bani care-mi intra pe card inca 30%?
Daca poate cineva sa-mi raspunda la urmatoarele.Am un credit de nevoi personale la BancPost.De ceva vreme nu l-am mai platit.Am fost data pentru executare silita.Sa primit la firma unde lucrez sa mi sa faca poprire pe salar.Pina aici totul e OK.Actele au venit dupa 15 Martie ,dar la acea data erau date drepturile salariale.Am fost anuntata de catre firma ca o sa mi se faca retinerea in luna Aprilie.OK.In data de 26 Martie ni sa virat pe card avansul.Precizez ca salariul este virat pe carduri BCR.Cind m-am dus sa scot avansul in valoare de 1400 ron nu mi s-a dat nimic.Cont 0.Bineinteles ca de la firma nu s-a facut poprirea.Cind am intrebat la BCR ce se intimpla,mi s-a spus ca am poprire de la BancPost.Se poate asa ceva ca cineva sa umble la cardul meu fara stirea mea,si fara sa primesc nimic ca ei au luat acea suma?Si inca o intrebare.Daca firma nu face poprirea pateste ceva?Va multumesc.