avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate roxanne^^

Activitate roxanne^^

Va rog sa-mi spuneti daca mai sunt sanse reale de recuperare a taxei auto, in conditiile in care aceasta a fost platita in urma cu mai bine de 5 ani, si pentru care am demarat procedura de recuperare in instanta in 2013 ( deci eram in termenul de 5 ani), procedura pentru care din pacate, din pricina incompetentei/dezinteresului avocatei cu care am colaborat , avem urmatorul status pe portalul instantelor:

Complet: C5 Fond Contencios Administrativ
Tip solutie: Anulează cererea
Solutia pe scurt: anulează cererea
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 121/2013 01.10.2013

Cu alte cuvinte, acum ca ne-am lamurit cat de neinspirati am fost in alegerea avocatei, ne intrebam daca e totul pierdut sau s-ar merita efortul de a merge in continuare cu acest proces.

Multumim anticipat pentru raspuns!
Buna seara,

In urma unei licitatii deschise ( online) , sunt printre viitorii semnnatari ai acordului cadru. IDesi nu s-a semnat inca acest acord cadru, s-au lansat invitatiile pentru reofertare ( contracte subsecvente) , si din varii motive doresc sa ma retrag din competitie (deci nu am inaintat , concret, nici o oferta pentru acest prim contract subsecvent).
Pot refuza ofertarea si semnarea acestui acord cadru ? Trebuie sa motivez oficia Autoritatii Contractante acest refuz ? Pierd garantia de participare in aceasta situatie ?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția LICITATII PUBLICE ON LINE IN SEAP
semnatura electronica este obligatorie, sau pot urca pdf-urile ca atare in SEAP ?

multumesc!
Buna seara,


cumva pe subiect, daca-mi permiteti!

....la sectiunea Documente de calificare si propunere tehnica, mi se solicita 4 documente care in mod normal ar trebui sa le incarc din Dosarul Companiei....problema este ca nu reusesc sa adaug nimic in dosarul companiei, dupa selectarea fisierului, cand dau salvare, mesajul fiind "eroare de sistem "

Cum trebuie sa ajunga de fapt aceste documente in dosarul companiei, din calculator sau din sectiunea " Documente" dupa ce au fost incarcate aici, in prealabil ?

apoi, la sectiunea Criterii de calificare, AC reia practic lista criteriilor de calificare ( sumedenia de formulare) , si-mi apare undeva in dreapta NECOMPLETAT....ce ar trebui sa scriu acolo, ca raspuns la aceasta enumerare de criterii/formulare ?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Răspuns la discuția Contract de comodat
multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Contractul de comodat trebuie sau nu inregistrat la finante?...dar la notar ?
Eu, avand procura generala de administare pe imobil ( imobilul este al mamei), pot face contract de comodat, sau o atare situatie trebuia specificata in clar, in procura ?

multumesc anticipat!
oarecum pe subiect, daca-mi permiteti
eu am optat pentru CCC de 2 ani, si intentionez sa revin la serviciu cu exact 6 luni mai repede...exista vreo prevedere prin care, daca revenirea mamei se face cu 6 luni inainte de a implini copilul 2 ani, tatal nu ar mai fi obligat sa-si ia concediu paternal si nici nu pierdem dreptul la indemnizatie ( cel putin pentru luna in care taticul ar fi trebuit sa stea cu bebe)?
Răspuns la discuția Acte necesare retrocedare teren
Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti ce acte trebuie depuse la dosarul de retrocedare teren? Au fost depuse cereri in 1998 si in 2005, pentru 30 ha de teren din care s-au recuperat doar 20ha. Prin urmare, conform noii legi a retrocedarilor asumata de guvern in 17 apr 2013, care ar fi procedura de recuperare a celorlalte 10 ha, avand in vedere ca Primaria la care urmeaza sa facem aceste demersuri sustine ca nu mai are nici un registru agricol dinainte de 1962 si nici un parcelar cu numerele de top.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Roxana B