avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate chelugeorgiana

Activitate chelugeorgiana

A fost condamnat pentru conducere fara permis pe drumuri publice.
Sotul meu a fost eliberat conditionat din pedeapsa de 1 an si 4 luni pe data de 1 martie anul acesta. As dori sa stiu cand poate sa dea de permis.
Va multumesc!
Daca sotul meu mai are 2 luni pana va fi propus in comisia de eliberare conditionata pot face acum cerere de eliberare prin judecatorie, avand in vedere ca fapta pentru care a fost condamnat este conducere fara permis? Am sanse sa-l elibereze mai devreme astfel incat de Craciun sa fie cu familia?
Pot cere eliberarea conditionata sau alt fel de eliberare avand in vedere ca trebuie sa facem nunta anul acesta si ca avem un copil de 1an si 8 luni, avand executat doar 3 luni din pedeapsa?
Pai si daca iese la munca nu poate sa scape mai devreme? Sau avand in vedere ca fpta nu este foarte grava nu are sanse sa faca doar jumate din pedeapsa?
Daca sotu meu a fost condamnat la 1 an si 4 luni de inchisoare pentru conducere fara permis cand pot cere eliberare conditionata?

Va multumesc!
Sotul meu a fost prins de 3 ori circuland fara permis si de fiecare data i s-a intocmit dosar penal. La primul a primit 8 luni inchisoare, la al doilea 1an si 4 luni si al treilea urmeaza pe 8 mai.
El este recidivist si mai avea 2 luni din perioada de incercare cand a savarsit infractiunile acestea. Intrebarea mea este i se poate pune un spor de 6 luni? Putem dupa judecarea celui de al treilea dosar, dupa ce se face contopirea, sa cerem eliberare conditionata sau sub supraveghere? Ce as putea sa fac ca sa execute cat mai putin din pedeapsa?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Ajutor urgent!
Va multumesc! O sa ii rog sa-mi inchida contractul de munca retroacti.
Discuție Ajutor urgent!
Am terminat Facultatea de Stiinte Economice in februarie anul acesta. In martie am fost sav ma angajez la o firma de consultanta cu CIM pe perioada nedeterminata si salariu 1200 brut. A trecut timpul si am tot cerut contractul. Au zis sa stau linistita ca o sa apar angajata cu data de 31 martie. Intreband pe ce data se vor da salariile au zis ca dijn iunie pentru ca nu au luat repartitiile de la somaj. Am fost la somaj si doamna de acolo mi-a zis ca nu s-a depus nici o cerere in acest sens. Pe data de 30 aprilie aveam contractul si dispozitia de repartitie era cu data de 29 aprilie adica dupa o zi dupa ce eu am mers la somaj. In ziua cand mi s-a dat contractul in mana adica pe 5 mai au facut sedinta si au zis ca sunt in imposibilitate de a ne plati. Eu acum pierd si somajul de care vpot beneficia ca proaspat absolvent si nu primesc nici de la ei nimic! Precizez ca intentionez sa-i dau chiar si in judecata daca se cajunge acolo! Acum zic ca nu corespund postului cand sunt luati la intrebari. Spune-ti-mi va rog ce pot sa fac?!!