avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate mamalupiciu

Activitate mamalupiciu

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema: am fost casatorita de doua ori, dupa primul divort am pastrat numele sotului, iar acum la al doilea am cerut in instanta revenirea la numele de fata.Divortul s-a incheiat, hotararea e definitiva si irevocabila (legalizata la judecatorie), doar ca cei de la evidenta populatiei mi-au zis ca nu se poate sa revin la numele de fata, trebuie sa revin la numele avut anterior celei de-a doua casatorii...mi-au zis sa merg la judecatorie ca e gresita sentinta. Judecatoria imi spune ca nu e gresita sentinta, asa am cerut, asa s-a aprobat. Am mers din nou la evidenta populatiei si acestia au luat legatura cu serviciul de stare civila, au primit acelasi raspuns, ca nu se poate, plus ca la stare civila inca figurez casatorita, inca nu a ajuns hotararea judecatoreasca la ei sa prelucreze datele. Ce ma fac? Trebuie sa imi schimb buletinul si nu stiu cum se rezolva problema asta...Va rog sa ma ajutati cu un sfat, multumesc.
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
Motivul mi l-a impartasit chiar el..."trimit cand vreau, cat vreau".Si nu e un biet salariat...e administrator la 3 societati care merg foarte bine.
Va multumesc. Inteleg ca nu am ce face in aceste conditii.
O zi buna...
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
Va multumesc pentru raspuns.
Am o intrebare...mi-a spus cineva ca, conform noului cod penal, plangerea penala pentru abandon de familie se poate face fie pentru neplata pensiei timp de 3 luni consecutiv, fie pentru neindeplinirea acestei obligatii...asta ce inseamna?
Va intreb pentru ca un "obicei" frecvent al fostului sot sa trimita in ultima zi din luna a doua o parte din pensie...cat sa nu intre in ilegalitate...De unde se vede "buna" intentie...
Astept raspuns si va multumesc
Am doi clienti cu aceeasi denumire dar cu doua coduri diferite de TVA.
Le-am livrat ceva si am inversat codurile la declaratie...problema e ca asa au fost inregistrati in contabilitate.Deci la unul am mai mult cu X lei iar la celalalt mai putin cu X lei.
Cum corectez?
Răspuns la discuția PROIECT DECLARATIA 394
este...pentru firmele care nu colaboreaza cu un numar mare de clienti/furnizori...dar cand sunt peste 1000 :( si facturile sosesc tarziu...rectificative peste rectificative :sorry:...
Daca mi s-a prestat un serviciu intracomunitar in luna iunie si mi s-a facturat in luna iulie corect ar fi sa inregistrez taxarea inversa cu 19%, pentru ca operatiunea de baza care genereaza TVA are loc in iunie...
Intrebarea este...trec operatiunea in decontul de TVA la randul de regularizari servicii intracomunitare, dar ce fac cu Declaratia 390?
Cum ar fi corect?

Va multumesc...
Răspuns la discuția Reg. operatorilor intracomunitari
Daca aveai cod RO, verifica cu codul pe care il aveai, prin [ link extern ]

Daca nu apari cu cod valid, ar trebui sa suni, sau mai bine sa mergi la DGFP unde ai depus actele si sa insisti...societatea la care lucrez le-a depus in 20 iulie si pe 28 a primit decizia.Trebuie insistat :)...stii cum zice legea...daca ai depus tot ce trebuie, decizia va fi emisa "deindata" :O
Succes!
OPANAF nr.2245/ 29.07.2010 aduce noul format al decontului de TVA si elimina total rubrica de achizitii, respectiv livrari cu cota de 19%.Si totusi in anumite cazuri mai avem achizitii de bunuri si servicii, respectiv livrari, cu aceasta cota...
Ce e de facut in acest caz?