avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate auramitrea

Activitate auramitrea

Iar cu bani ,cei 30.000 de mii pe care i a dat in momentul semnari contractului ce se va intampla?ii pot recupera?
Iar tatal sau ce poate face cu partea lui,o poate da unuia dintre copii?
Iar cu parte mamei dupa deces,cese va intampla?
Initial daca unul din parinti a decedat dupa ce i a vandut casa,acea parte nu i revine sotului meu?
Buna seara,
sotul meu are contract de vanzare -cumparare cu clauza de intretinere cu parintii.El mai are 3 frati,intre timp unul dintre parinti a decedat adica mama.Tatal in prezent este nemultumit de tratatie si doreste sa rupa contractul,cauza in care sotul meu a ajutat la reabilitarea casei in proportie de 70%gaze,centrala termica,hidrofor ,etc.
In cazul in care contractul s ar desface lui cat i ar reveni din partea mamei,ar avea vreun drept?Mai mentionez ca la semnarea contractului sotul meu le a dat parintilor in prezenta notarului suna de 30.000 mii lei.Cu aceasta suma ce se va intampla,i se va returna?
Va multumesc
Răspuns la discuția demisie !va rog sa ma ajutati!
aceste 2 luni jum nu se pot plati la casa de asigurari?
Răspuns la discuția demisie !va rog sa ma ajutati!
Martie 2012,dar eu in anul curent respectiv luniele 19 iunie -1 septembrie nu am lucrat,iar acum am un contract pe o perioada de 4 luni respectiv pana la data de 31 decembrie 2011.In aceasta sit ce este de facut?
Răspuns la discuția demisie !va rog sa ma ajutati!
Buna ziua ,
sunt insarcinata in 12 saptamani,iar anul acesta am avut o perioada de 2 luni jum in care nu am lucrat;iar acum lucrez cu un contract pe o perioada de 4 luni care ar expira in luna decembrie.In acesta situatie as putea beneficia de acei banuti dupa nastere?sau cate luni lucrate ar trebui sa am?acele 2 luni jum se pot plati si unde anume?dupa incetarea contractului as putea intra in medical,sau somaj?
Va multumesc
Răspuns la discuția cum recuperez carnetul de munca ?
da .si am primit notificare ca acesta a incetat cu data de 30.06.2009 in temeiul art. 79 alin 1 din Legea nr.53/2003
Răspuns la discuția cum recuperez carnetul de munca ?
scuze mai este posibila o noua sesizare in urma raspunsului pe care mi l au dat spunandu mi ca drepturile salariale neacordate imbraca forma de conflict de munca indrumandu ma sa ma adresez instantei judecatoresti competenta.
in 30 .06.2009 mi a incetat C.I.M
fostul angajator nu doreste sa mi plateasca drepturile salariale,si nici sa mi elibereze carnetul de munca.
tin sa mentionez ca pe perioada desfasurarii contracului adica aprox.5 ani nu am semnat nici un stat de plata.
tin sa mentionez ca in momentul in care am plecat nu mi s a facut lichidarea .
in urma mai multor discutii am facut sesizare la I T M.
IN URMA ACESTEI SESIZARI am primit o nota informativa de la fostul angajator cum ca ma pot prezenta sa mi ridic carnetul de munca si drepturile salariale.
prezentandu ma la birou pt ridicarea drepturilor am constatat ca acest lucru nu este posibil decat in cazul in care semnez statele de plata din lunile precedente.nedorind sa semnez acele state de plata deoarece nu mi au dat toate drepturile salariale mi au oprit carnetul de munca.in concluzie mai am de recuperat dreptul la 11 zile de concediu neplatit,cele 15 zile de preaviz si procentul pe luna iunie.
ce este de facut in acest caz ca sa mi primesc drepturile salariale si carnetul de munca pt ca nu semnez nimic pana nu primesc toti bani:(
Răspuns la discuția demisie
va multumesc pt ajutor