avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate CostyC

Activitate CostyC

Răspuns la discuția Cate ore se pot lucra maxim/ zi ?
Va multumesc de raspuns....dar pe mine ma interesa aspectul legal.....cate ore da legea voie sa se lucreze in 24 ore.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cate ore se pot lucra maxim/ zi ?
Multumesc de raspunsuri.
Greu de crezut ca durata maxima legala zilnica a timpului de lucru este 12 ore. Cum am mai spus...am colegi la stat care sunt angajati cu 16 ore pe zi....la 2 spitale.
Domnule Alex Munteanu.....dumveavoastra ati facut o gluma nu?
Răspuns la discuția Cate ore se pot lucra maxim/ zi ?
multumesc de raspuns.....Dar as vrea sa stiu...cate ore se pot lucra maxim pe zi....atat la stat cat si la particular...sau combinat.
Va multumesc.
Buna seara.
Imi poate spune cineva va rog...cate ore da voie legea sa se lucreze pe zi?. Eu stiam ca 12....dar am colegi care lucreaza 8 ore ca rezidenti...si 8 ore apoi in spital....sunt 2 posturi diferite. In total sunt 16 ore. Daca la stat se poate...inseamna ca este voie si in domeniul privat nu?

Va multumesc.
Multumesc de raspuns. Nu suntem separati...nici divortati.....ci doar imi scoate ochii ca e apartamentul tatalui ei si ca eu nu am ce cauta acolo daca nu vrea ea. Ce pot face?....sa iau copilul si sa ma mut cu el unde am domiciliul?....as putea face acelasi lucru..il iau cu mine acolo si ii interzic sa il vada....exact cum face si ea in apartamentul tatalui ei.....
Eu si sotia avem domiciliul din buletin la adresa unde stau parintii mei. Noi nu locuim la acea adresa.....ci in apartamentul socrului meu. Avem si un copilutz de 1 an si 9 luni. Intrebarea mea este daca sotia imi se poate interzice accesul in apartamentul unde sta si copilul meu...pe motiv ca este apartamentul tatalui ei? Si daca da....ce pot sa fac ca sa iau copilul de acolo....sau sa fiu langa baiat. Mentionez ca nu are un motiv pt care face treaba asta...ci doar ca nu ne intelegem in anumite privinte. M-ar interesa cateva sfaturi cu privire la metodele legale pe care le am.....ca asa sunt si alte metode.....dar consider ca suntem oameni..nu animale.
Va multumesc!
Si ar mai fi un aspect....sotia neavand parintii din alt oras...ma tot ameninta ca ia copilul si se muta de tot la ai ei....iar dupa divort..nu o prea mai impiedica nimic sa faca chestia asta....ar insemna ca eu sa merg sa vad copilul in alta localitate....se poate asa ceva daca se acorda custodia comuna?.....si daca custodia este comuna si ea tot se muta?...ce metode legale as avea sa o impiedic sa faca pasul asta?
Multumesc
Eu sper ca mama coplului sa inteleaga si sa mergem la un mediator pana la urma....adik sa nu se ajunga la proces...pt ca toata lumea are de pierdut. Din pacate s-a ajuns la aceasta situatie si parerea mea este ca , copilul nu are ce invata nimic de la noi ca si cuplu...ci doar de la mine si de la mama lui...dar separat. Doar ca nu as fi de acord cu o pensie alimentara (fie ea in natura sau bani)...ci as dori sa cheltui atat cat ii trebuie copilului adik nu o suma fixa. Si iar nu as mai fi de acord sa am program de vizita....parca ar fi la inchisoare....atat eu cat si copilul am avea de suferit...
Multumesc frumos pentru raspunsuri...
Multumesc pentru raspuns, dar:
cum am spus si mai sus ...nu o sa se ajunga la o intelegere...ca sa se rezolve la notar sau la un mediator.....pe mine ma interesau cateva sfaturi/ informatii legate de problemele pe care le-am pus mai sus...in cazul unui proces..
Va multumesc.
Buna ziua,
impreuna cu sotia am hotarat sa ne despartim. Avem un copilutz impreuna. Problema e ca sotia tot ma ameninta ca vrea sa obtina custodie totala (asa spune ea....si ca o sa il pot vedea pe baiat numai cateva zile pe sapt, etc). Eu unul vreau sa avem grija impreuna de copil....un fel de custodie comuna daca s-ar putea. Mentionez ca nu vreau nimic...absolut nimic din ce am agonisit noi in timpul casatoriei...sa le ramana lor...mai ales copilului....doar atat vreau...sa il vad cand vreau eu....si daca se poate acea "custodie comuna". Referitor la pensia alimentara....stiam ca e o treime din venitul net...parca...poate ma insel...oricum...eu am un venit fix....mult mai mic decat cel al sotiei. Pe langa acesta mai am o bursa ....care inceteaza peste un an...si salariul de rezident...care la fel va inceta peste 2 ani. Intrebarea e : La pensia alimentara se iau in calcul si cele 2 forme de venit (cu mentiunea ca ele nu sunt permanente)?
Va multumesc!