Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ipoteca banca pt. credit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ipoteca banca pt. credit

Buna ziua,

Am achizitionat un apartament de la o firma in insolventa, fiind indeplinite toate punctele art. 93 indice 1 din legea 85/2006 actualizata( pretul nu este inferior valorii de piata , bunul se afla in posesia mea inainte de deschiderea procedurii , bunul nu are o importanta determinanta ptr reusita unui plan de reorganizare si pretul a fost achitat integral la data cererii) .Am facut credit ipotecar ,cu ipoteca pe acest apartament , la creditorul garant al acestei firme si administratorul judiciar a semnat contractul de vanzare cumparare si a declarat ca a verificat indeplinirea conditiilor prevazute la art.93 ind 1.
Exista si un creditor mostenitor, rezultat dupa decesul unui asociat al firmei debitoare care face opozitie deschiderii procedurii .
Intrebare:
Se poate anula ( contesta) acest act de vanzare cumparare si se poate anula ipoteca daca banca care mi-a dat creditul a cunoscut exact situatia firmei vanzatoare si a fost de acord sa dea creditul? Va rugam sa ne raspundeti daca trebuie sa ne facem griji sau ce masuri am mai putea lua.
Multumesc,
Liaza
liaza, utilizator
Poate ca ar fi bine sa fi mai explicit.
si cu creditul ce se intampla?
v-am adaugat informatii suplimentare, daca puteti sa-mi raspundet... multumesc!
Art. 93 ind.1. - Obligaţiile rezultând dintr-un antecontract de vânzare-cumpărare cu dată certă, anterioară deschiderii procedurii, în care promitentul-vânzător intră în procedură, vor fi executate de către administratorul judiciar/lichidator la cererea promitentului-cumpărător, dacă:
- preţul contractual a fost achitat integral sau poate fi achitat la data cererii, iar bunul se află în posesia promitentului-cumpărător;
- preţul nu este inferior valorii de piaţă a bunului;
- bunul nu are o importanţă determinantă pentru reuşita unui plan de reorganizare

Nu trebuie sa va faceti probleme daca ati achitat pretul. Administratorul judiciar va indeplini celelalte obligatii care ii reveneau vanzatorului aflat in insolventa
Am platit avansul de 25% iar Vineri, dupa ce este inscrisa ipoteca in CF, platim, din creditul aprobat de banca, si restul de 75%.Toate aceste transe de plata au fost stipulate in antecontract precum si in actul de vanzare - cumparare incheiat cu societatea vanzatoare.
In prima sedinta a creditorilor, stabilita de judecatorul sindic, am obtinut acordul a 7 creditori din 8 convocati(al 8-lea fiind banca care ne-a acordat creditul - aceasta a facut o adresa prin care e si ea de acord).Problema ar fi ca mostenitoarea nu a fost convocata , nu fusese publicat tabelul preliminar al creditorilor(pe acesta acum apare ).Daca admin. judiciar este inlocuit ce se poate intampla? sau daca mostenitoarea are creante mai mari de 50% din totalul creantelor?

Multumesc pentru raspuns !

Liaza
liaza, utilizator