avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de ramura

Buna ziua , lucrez la o fabrica ce se ocupa cu fabricarea produselor lactate si a branzaturilor? este cumva un contract colectiv la nivel de ramura pentru activitatea amintita mai sus?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: mamalui matei , utilizator 20:22, 6 August 2011
Vedeti aici actul aditional de prelungire a duratei acestui CCM
[ link extern ]
Va multumesc mult pentru ajutor.
freeelis a scris:

Gasiti aici ccm la nivel de ramura la nivelul ramurii industriei alimentare, a băuturilor şi tutunului
[ link extern ] /


Societatea angajatoare sustine ca nu se aplica acest contract la nivel de ramura in cazul ei deoarece nu a fost la negocieri.

In Actul Aditional inregistrat la MMSSF cu nr. 80/12.01.2007 la
"Pct. 3. Art. 3. Prevederile prezentului act adiţional se aplică începând cu data înregistrării lui la M.M.S.S.F. şi ele constituie,
pentru toate societăţile comerciale din ramura industriei alimentare, băuturilor şi tutunului, clauze minimale."
iar in actul aditional nr.272/16.04.2008
"Pct. 4. Se completează anexa nr. 8 privind lista unităţilor din industria alimentară cărora li se aplică prevederile Contractului
Colectiv de Muncă Unic la Nivelul Ramurii, respectiv completarea anexei cu toate unităţile din industria alimentară
deţinătoare de licenţe de fabricaţie la 31.12.2006, conform listelor furnizate de MADR."
anexa in care apare si societatea angajatoare in clar.

Intrebare: De la ce data este valabil si pentru sociewtatea angajatoare acest contract la nivel de ramura si avand in vedere faptul ca acest contract ar fi singurul valabil la momentul actual ( nu avem CCM la nivel de unitate) unde ma pot interesa daca cele sustinute de societatea angajatoare este o afirmatie adevarata sau falsa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccm la nivel de ramura madylumy madylumy buna ziua, am si eu nevoie de ccm la nivelul ramurii industriei alimentare pentru codul 1071, care se aplica pe anul 2011, nu am gasit nicaieri, pentru ca o ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii not4u not4u buna seara sa spunem ca sunt la firma X care are codul caen 1039 si urmeaza sa faca disponibilizare colectiva in viitorul apropiat , intrebarea este cate ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca pentru ramura industriei alimentare handaricimarin handaricimarin poate cineva sa imi dea nr.contractului colectiv de munca valabil pentru ramura industriei alimentare?este necesara incheierea unui contract colectiv de munca ... (vezi toată discuția)