Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CCM LA NIVEL DE RAMURA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CCM LA NIVEL DE RAMURA

buna ziua, am si eu nevoie de ccm la nivelul ramurii industriei alimentare pentru codul 1071, care se aplica pe anul 2011, nu am gasit nicaieri, pentru ca o societate doreste sa se subordoneze acestui ccm fara a mai incheia la nivel de unitate, va multumesc.
Codul muncii art. 229 aliniatul (2) spune ca negocierea colectiva este obligatorie pentru firmele care au cel putin 21 de salariati.
Negocierea este obligatorie, NU incheierea contractului colectiv de munca! Legea obliga la declansarea negocierii, dar nu poate sa oblige partile sa se si inteleaga.
Puteti sa va raportati la contractul colectiv pe ramura in sensul ca acesta fixeaza drepturile minime ce trebuie acordate angajatilor.
Aici gasiti Contract colectiv de muncă unic la nivelul ramurii industriei alimentare, a băuturilor şi tutunului pe anul 2006, încheiat conform art. 10 şi art. 11 din Legea nr. 130/1996, republicată cu modificările ulterioare, semnat de către părţi şi înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei cu nr. 81/01/20.01.2006 nr. 81/2006
[ link extern ]

si aici actul aditional de prelungire a duratei acestui CCM

[ link extern ]
Avand in vedere legislatia in vigoare, acesta se aplica pana la sfarsitul anului 2011.

VA MULTUMESC MULT,O ZI PLACUTA INCONTINUARE.