avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valoarea adaugata bruta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valoarea adaugata bruta

Cum se calculeaza valoarea adaugata bruta?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 10:53, 8 Aprilie 2010
nu imi dau seama la ce va ganditi :)
Dati citeva detalii
Valoarea adaugata exprima cresterea de valoare rezultata din utilizarea factorilor de productie, indeosebi a factorilor munca si capital, peste valoarea materiilor prime, materialelor si serviciilor cumparate de intreprindere de la terti si asigura remunerarea participantilor directi si indirecti la activitatea economica a intreprinderii: personalul, statul, creditorii, actionarii etc.

Valoarea adaugata bruta = Marja comerciala + Productia exercitiului - (Cheltuieli materiale totale + Cheltuieli cu serviciile executate de terti)

Valoarea adaugata neta = Valoarea adaugata bruta - Amortizare

Marja comerciala = Venituri din vanzari de marfuri - Costul marfurilor vandute
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal
cand am spus ca nu imi dau seama la ce se gandeste initiatoare topicului , aveam in minte 2 variante :
1. fie se doreste o definitie teoretica , generala , a notiunii
2. fie se doreste definitia din caen rev 2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ebitda luminitaegri luminitaegri Ce conturi se iau efectiv in considerare pentru calcul EBITDA? (vezi toată discuția)
Nelamurire laci73ro laci73ro buna ziua poate sa-mi detalieze si mie cineva care sunt elementele care intra dpdv fiscal si contabil in evaluarea stocurilor multumesc ;) (vezi toată discuția)