Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea nr. 49/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea nr. 49/2010

Incetare CIM.
S-a modificat art.56 lit.d C.mun., in sensul ca , contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Constatarea cazurilor de incetare de drept a contractului individual de munca, prevazute la art.56 lit.d - k C.mun., se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.