avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare piedere fiscala/pierdere contabila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare piedere fiscala/pierdere contabila

pierderea fiscala se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi.
Recuperarea pierderilor se efectueaza in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.

Potrivit noilor reglementari legislative, recuperarea pierderii fiscale realizate incepand cu anul 2009, stabilita prin declaratia de impozit pe profit se face din profiturile obtinute in urmatorii 7 ani consecutivi.

Eu am situatia urmatoare:
-firma iniintata in 2009.
In anul 2009 ,fima a inregistrat o pierdere contabila de 300. 000 ron si o pierdere fiscal de 280.200ron.In trim i 2010 am un profit brut de 60.000 ron pe care-l ajustez cu pierderea fiscala din anul precedent si obin evident pierdere la trim I2010 si trebuie sa declar si sa platesc impozit minim.


Este corect ?

Recuperarea pierderii contabile se face din profiturile exercitiilor urmatoare?.Pe c perioada si cand?La sfarsitul exerciutului urmator?

Mulumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 19:52, 25 Octombrie 2010
Este absolut corect cum ati facut !

Recuperati pierderea din 2009 numai daca obtineti profit in urmatorii sapte ani , iar aceste profituri nu depasesc pierderea !
Nu am inteles sfarsitul......daca aceste profituri nu depasesc pierdere???
Ce se intampla cu pierderea/firma care depaseste 5 ani? Firma merge pe pierdere peste 5 ani?
Daca pierderea are o vechime mai mare de 5 ani nu mai poate fi dedusa la calculul impozitului pe profit. Se acopera doar din punct de vedere contabil, nu si fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere fiscala ? adrianabresug adrianabresug venituri 2014-1990971 cheltuieli 2014-2163406 6581 -6226 Ce fel de pierdere rezulta ? 1990971-2163406+6226=-166209 pierdere fiscala care o tin extra si o ... (vezi toată discuția)
Formula de calcul NNorbert NNorbert Buna ziua Care este formula de calcul pentru pierderea fiscala? Rezultatul dupa calculele facute se trece in decl.101 la randul 37? Multumesc (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere vornicuelena vornicuelena Incerc sa fiu mai explicita O societatea l are urmatoarea situatie la sfarsit de an 2009: -pierdere - debit 121 = 173.295 ron din care pierdere fiscala ... (vezi toată discuția)