Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prejudiciu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prejudiciu

buna ziua am si eu o intrebare:la un prejudiciu stabilit la 2 miliarde jm,cu 11faptuitori, acoperirea acestuia va fi impartita la toti 11 in mod egal,sau in functie de vinovatia fiecaruia se va stabili despagubirea sau fiecare din cei 11 va trebui sa achite aceasta suma de 2 mld jumate?
imi puteti deasemeni spune,va rog, unde anume in legislatie gasesc aceste reglementari?
va multumesc
Prejudiciul va fi platit de toti cei care l-au cauzat. exista deci o raspundere solidara .Insa nu toti cei 11 vor plati intreaga suma ci fiecare va contribui la repararea aceluiasi prejudiciu. Art 998-999 Cod civil.
ContSters47264, utilizator
solidaritatea e ca'n armata...:D
toti pentru unu si unu pentru toti, cu mentiunea ca cine plateste are drept de regres;)