Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare imobil

impreuna cu sora mea suntem mostenitoarele unui imobil,pe care am dori sa il vindem.care sunt actele necesare vinzarii?
Aveti nevoie de act de proprietate, certificat de mostenitor, documentatie cadastrala a imobilului, certificat de sarcini, certificat de atestare fiscala, acte de identitate.
Actele de baza sunt: act de proprietate (contract vanzare cumparare, donatie , schimb etc) , certificatele de mostenitor (in cazul in care este dobandit prin mostenire) , actele de identitate , certificat de atestare fiscala (directia impozite si taxe locale) , chitantele de plata a utilitatilor(apa, electricitate,gaze, cablu tv etc).
In cazul in care instrainati un apartament intr-un imobil , atunci veti avea nevoie si de o adeverinta de la asociatia de proprietari din care sa rezulte ca sunteti la zi cu plata intretinerii si ca nu aveti datorii. ( notarul public poate autentifica tranzactia si daca nu aveti aceasta adeverinta avand insa obligatia sa specifice in act care este cuantumul datoriei dvs catre asociatia de proprietari)
Succes!
MIHAI GRIGORE, Avocat