Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobiliare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobiliare

As vrea sa stiu daca doresc sa cumpar o casa ce acte trebuie sa urmaresc ca totul sa fie in regula ex: daca structura de rezistenta e cea care se spune la vizionare, daca terenul e cesionat,vandut,mostenit,etc.Se specifica in vreun act materialele cu care a fost construita casa?
Din extras de carte funciara reiese statutul juridic al terenului si al casei,cine e prprietar daca are sau nu sarcini,din autorizatia de constructie reiese din ce materiale este construita casa
Gasiti numeroase discutii pe forum referitoare la actele care va sunt necesare pentru a cumpara un imobil( acte de proprietate , certificate de mostenitor daca imobilul a fost dobandit prin mostenire , acte de identitate vanzator , certificat de atestare fiscala de la directia impozite si taxe locale , adeverinta de la asociatia de proprietari din care sa rezulte ca nu sunt datorii-in cazul apartamentelor , chitante de plata a intretinerii , electricitatii , apei , gazelor , cablu tv etc)
Succes!