Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCUL CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCUL CONCEDIU DE ODIHNA

Buna ziua,

Am angajat de curand o persoana care lucreaza 8 ore/zi 3 zile pe saptamana, acum doreste sa efectueze concediul de odihna si nu stiu cum ar trebui sa calculez numarul de zile ce i se cuvin.
Stiu ca potrivit reglementarilor legale in vigoare numarul de zile de concediu pe care ar trebui sa il acord este 21, insa ea lucrand doar trei zile pe saptamana inseamana ca timp de 7 saptamani pe an se afla in concediu de odihna :-/.
Ma gandeam acum ca in cazul unui angajat care lucreaza 2 ore/zi o data pe saptamana concediul de odihna ar reprezenta 21 de saptamani ????

Ce parere aveti?

Multu!;)
concediul de odihna se calculeaza proportional cu timpul de munca....
Asta nu inseamna ca unui angajat cu 2 ore pe zi i se vor acorda 5 zile de concediu!!! :confused:
Salariatii cu norma intreaga lucreaza 8 ore/zi, deci 40 ore/saptamana. Persoana respectiva lucreaza 24 ore/saptamana. Calculat proportional cu timpul de munca, ar trebui sa beneficieze de 13 zile de concediu.