Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata si anticipata patial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata si anticipata patial

buna ziua,zlata nistior sunt,din arad si am rugamintea de a ma ajuta,referitor la dreptul de pensie anticipata si anticipata partial , daca mai este valabila legea 19/2000 sau are modificari de la 01.07.2010.multumesc pentru ajutor.
LEGE Nr. 118 din 30 iunie 2010
privind unele măsuri necesare în vederea restabilirii echilibrului bugetar
EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 441 din 30 iunie 2010
ART. 10
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, în sistemul public de pensii, precum şi în sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispoziţiile legale privind înscrierea la pensie anticipată şi pensie anticipată parţială nu se mai aplică.
ART. 16
(1) Prevederile art. 1 - 3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum şi cele ale art. 9 - 14 se aplică până la 31 decembrie 2010.