Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... gratar la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

gratar la bloc

@ adriantot
exista vreo lege in acest sens ma intereseaza strict enuntul clar multumesc
enachegeta a scris:
@ adriantot
exista vreo lege in acest sens ma intereseaza strict enuntul clar.

Din pacate inca Nu.
Legea nr. 61/1991, pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, cu ultimele acte modificatoare:
- Legea nr. 265/2004
- Legea nr. 355/2004
- Legea nr. 234/2008 publicata in MOF nr. 750 din 06/11/2008.
nu prea acopera subiectul, cu toate ca uneori Politia o aplica in speta.
Vezi:
Stirile PROTV 12.07.2010 09:56
Gata cu micul care sfaraie intre blocuri si raurile transformate in chiuvete, de cei iesiti la iarba verde.
Legea picnicului, aflata in pregatire la Ministerul Mediului, ne va obliga sa facem gratare doar in locuri autorizate si amenajate de primarie.
Gata cu gratarul intre blocuri! Se pregateste legea picnicului!
Gata cu micul care sfaraie intre blocuri si raurile transformate in chiuvete, de cei iesiti la iarba verde.
Cine nu o va lua in seama va plati scump.
Teoretic.
Pentru ca, sa ne amintim, amenzi mari risca si cei care arunca gunoiul la intamplare, dar in multe cartiere, resturile zboara si acum pe geamuri.
Cu vorba buna nu se poate, fara o lege speciala nu avem cum sa le schimbam comportamentul romanilor, spun ecologistii si cei din Ministerul Mediului.
Asa ca vor sa interzica gratarele de pe marginea drumului sau de langa blocuri.
Micul poate sfarai doar in zone speciale. In plus, oamenii nu vor mai avea voie sa-si spele tacamurile in rauri.
Obligatii si pentru primarii: in zona de picnic, autoritatile trebuie sa monteze pubele si toalete ecologice.
Sanctiunile vor fi stabilite de autoritatile locale.
De exemplu, in Brasov, un oras cu cinci zone de picnic, acestea exista deja. Amenzile sunt intre 1.200 si 2.000 de lei.
Primariile risca la randul lor amenzi mari daca au aprobat zone de picnic, dar au uitat sa le doteze cu tot ce trebuie.
Legea picnicului este in acest moment doar o initiativa si ar putea dura si o jumatate de an pana sa intre in vigoare.
:offtopic:
@enachegeta,
Daca ati deschis acest subiect unde vi s-a raspuns, unde puteati sa mai intrebati, sa insistati, sa asteptati..., de ce postati acelasi titlu, acelasi subiect fara cap si coada?

www.avocatnet.ro/content/for...
Aveti un pic de experienta pe acet forum si nu este normal sa procedati asa.