Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Care este diferenta ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Care este diferenta ?

Buna ziua. Sunt inca nelamurit asupra unui singur aspect. Am avut PFA cu norma de venit ( pana anul acesta ) si eram si angajat ca salariat .Am avut sa zicem doar 3 lucrari/an cu chitanta si factura . Imi poate spune cineva in care din situatiile de mai jos ma regasesc (citat din Articolul III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003) :

(6) Persoanele care, in mod ocazional, realizeaza, pe langa veniturile de natura salariala, si venituri de natura profesionala definite la art. 7 alin. (1) pct. 13 1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, nu datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala

(8) Persoanele care realizeaza, cu caracter de regularitate, pe langa veniturile de natura salariala, si venituri de natura profesionala definite la art. 7 alin. (1) pct. 13 1 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala la baza de calcul astfel cum este prevazuta la alin. (17).

Multumesc.:stunned:
Buna ziua

Avand pfa nu va regasiti in nicio situatie din cele enumerate .
Art 7 alin 1 pct 13.1 se refera la drepturile de autor si conexe