Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CLIENT INACTIV
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CLIENT INACTIV

buna ziua,

cum inregistrez in contabilitate o factura primita de la un client inactiv la o societate avand obiect de activitate comertul cu amanuntul.

Va multumesc.
scuze:

cum inregistrez o factura primita de la un furnizor inactiv?
nu o inregistrati , si mai mult de atat ii dati si marfa inapoi
Codul fiscal are niste prevederi foarte severe in ce priveste acest aspect :
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
r) cheltuielile înregistrate în evidenţa contabilă, care au la bază un document emis de un contribuabil inactiv al cărui certificat de înregistrare fiscală a fost suspendat în baza ordinului preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

in ce priveste tva : un contribuail inactiv este scos din evidenta platitorilor de tva, prin urmare nu poate emite factura ( da fapt nu are voie sa emita factura , inactiv fiind- dar sa zicem ca o emite totusi) cu tva iar clientul sau nu are drept de deducere .

Exista pe site anaf lista contribuabilor inactivi si va sfatuiesc sa o consultati, ori de cate ori aveti un furnizor nou .

Nu pot posta link , dar va spun unde e: la informatii agenti economici
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumesc pentru adresa.

Problema e ca marfa e vanduta iar factura am inregistrato. Nu imi ramane decat sa trec factura automat pe nedeductibil, cu tot cu adaos, e cam complicat.

Poate nici el nu stia ca e inactiv. E cam greu in comertul cu amanuntul sa verifici lista cu furnizori la fata locului ti-ar trebui un laptop mai tot timpul cu tine.

#-o