Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... permisul de munca p/u Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

permisul de munca p/u Romania

vizitati pentru mai multe informatii siteul www.omfm.ro
Hei, de unde ideea ca daca ai obtinut permisul de munca poti sari de la un job la altul - cu siguranta nu din actele normative ce reglementeaza permisele de munca - cititi prevederile HG 434/2000 de aprobare a normelor metodologice privind procedura de eliberare si anulare a permiselor de munca - art. 11 lit. a) si b) si mai ales art. 13 alin (2) - "Daca raportul de munca al strainului inceteaza inainte de expirarea perioadei pentru care a fost eliberat, incadrarea in munca la alt angajator se face numai daca se obtine un nou permis de munca".
HG 1145/23.07.2004 - permis de munca
(1) In vederea obtinerii avizului favorabil prevazut la art. 3 alin. (2), angajatorul persoana juridica depune la Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca o cerere motivata privind necesitatea incadrarii in munca a strainului, insotita de urmatoarele documente:
a) actul constitutiv al societatii comerciale sau, dupa caz, actul de infiintare a persoanei juridice, certificatul de inmatriculare la oficiul registrului comertului, precum si dovada din care sa rezulte ca nu s-au operat cereri de inscriere de mentiuni referitoare la existenta unei hotarari judecatoresti definitive pentru savarsirea de infractiuni de catre asociatul unic sau, dupa caz, de asociati, in legatura cu activitatea pe care o desfasoara, si la declararea starii de faliment;
b) scrisoarea prin care se atesta bonitatea angajatorului, eliberata de banca la care acesta isi are deschis contul;
c) dovezi eliberate de institutiile competente privind achitarea la zi a obligatiilor catre bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetul asigurarilor pentru somaj, bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate si a contributiilor de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale;
d) atributiile si cerintele postului, dovada selectiei pentru ocuparea postului, facuta de angajator, prin adeverinta eliberata de agentia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul, cu privire la forta de munca autohtona disponibila pentru locul de munca vacant comunicat de angajator potrivit dispozitiilor legale;
e) curriculum vitae al strainului, potrivit modelului prezentat in anexa nr. 3, care sa contina si declaratia pe propria raspundere a acestuia din care sa rezulte ca nu are antecedente penale, ca este apt din punct de vedere medical pentru a fi incadrat in munca si ca are cunostinte minime de limba romana;
f) copia actului de studii necesar pentru incadrarea in functia sau in meseria pentru care se solicita eliberarea permisului de munca, tradus in limba romana si legalizat de notarul public; diplomele, certificatele si titlurile stiintifice eliberate in strainatate, in sistemul de invatamant, vor fi insotite de atestatul de recunoastere eliberat de Ministerul Educatiei si Cercetarii, in conditiile prevazute de legislatia in domeniu;
g) copiile documentelor care atesta pregatirea profesionala obtinuta in afara sistemului de invatamant sau, dupa caz, care atesta experienta profesionala, traduse si legalizate, insotite de copia atestatului de recunoastere a pregatirii profesionale emis de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei;
h) copia documentului de trecere a frontierei al strainului si, dupa caz, copia permisului de sedere in Romania.
(2) Pentru obtinerea avizului favorabil prevazut la art. 3 alin. (2), angajatorul persoana fizica depune la Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca o cerere motivata insotita de documentele prevazute la alin. (1) lit. c)-h), precum si urmatoarele documente:
a) copia actului de identitate si, dupa caz, a autorizatiei sau a altui document legal care atesta exercitarea unei activitati ori profesii independente;
b) dovada ca dispune de venituri suficiente pentru plata salariului angajatului strain;
c) cazierul judiciar.
(3) Cererea pentru eliberarea avizului favorabil al Oficiului pentru Migratia Fortei de Munca se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii acesteia.
(4) Avizul eliberat de Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca in vederea obtinerii vizei pentru angajarea in munca a strainilor este valabil 3 luni de la data eliberarii acestuia.
(5) In cazul neacordarii avizului, Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca are obligatia de a comunica in scris angajatorului, in termenul prevazut la alin. (3), motivele care au stat la baza acestei decizii.
(6) Decizia Oficiului pentru Migratia Fortei de Munca de neacordare a avizului poate fi contestata la instanta judecatoreasca competenta, in conditiile prevazute de Legea contenciosului administrativ nr. 29/1990, cu modificarile ulterioare.
ART. 5
(1) Dosarul pentru eliberarea permisului de munca se depune la Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca de catre angajator si va contine:
a) cererea strainului pentru eliberarea permisului de munca;
b) documentul de trecere a frontierei al strainului, valabil cel putin un an de la data acordarii vizei de lunga sedere, pe care este aplicata viza de lunga sedere pentru angajare in munca sau, dupa caz, viza de lunga sedere pentru alte scopuri, in original si in copie;
c) certificatul de cazier judiciar din tara de origine sau de provenienta a strainului ori alt document cu aceeasi valoare juridica, eliberat de autoritatile din acel stat, tradus in limba romana si legalizat de notarul public, din care sa rezulte ca strainul nu are antecedente penale;
d) actul medical de atestare a starii de sanatate, eliberat de institutiile medicale competente, potrivit prevederilor legale, din care sa rezulte ca strainul este apt de a fi incadrat in munca;
e) doua fotografii tip B.I.;
f) documentele prevazute la art. 4 alin. (1) lit. c), actualizate, daca intre data inregistrarii cererii pentru obtinerea avizului favorabil si data inregistrarii cererii pentru eliberarea permisului de munca trec mai mult de 60 de zile.
(2) Pentru strainii in cazul carora nu este necesara obtinerea vizei de lunga sedere pentru angajare in munca, dosarul pentru eliberarea permisului de munca se depune de catre angajator si va contine:
a) actul constitutiv al societatii comerciale sau, dupa caz, actul de infiintare a persoanei juridice, certificatul de inmatriculare la oficiul registrului comertului, pentru angajatorul persoana juridica, respectiv copia actului de identitate si, dupa caz, a autorizatiei sau a altui document legal care atesta exercitarea unei activitati ori profesii independente, pentru angajatorul persoana fizica;
b) cererea strainului pentru eliberarea permisului de munca;
c) documentul de trecere a frontierei al strainului;
d) copia actului de studii necesar pentru incadrarea in functia sau in meseria pentru care se solicita eliberarea permisului de munca, tradus in limba romana si legalizat de notarul public; diplomele, certificatele si titlurile stiintifice eliberate in strainatate, in sistemul de invatamant, vor fi insotite de atestatul de recunoastere eliberat de Ministerul Educatiei si Cercetarii, in conditiile prevazute de legislatia in domeniu;
e) copiile documentelor care atesta pregatirea profesionala obtinuta in afara sistemului de invatamant sau, dupa caz, care atesta experienta profesionala, traduse si legalizate, insotite de copia atestatului de recunoastere a pregatirii profesionale, emis de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei;
f) certificatul de cazier judiciar din tara de origine sau de provenienta a strainului ori alt document cu aceeasi valoare juridica, eliberat de autoritatile din acel stat, tradus in limba romana si legalizat de notarul public, din care sa rezulte ca strainul nu are antecedente penale;
g) actul medical de atestare a starii de sanatate, eliberat de institutiile medicale competente, potrivit prevederilor legale, din care sa rezulte ca strainul este apt de a fi incadrat in munca;
h) doua fotografii tip B.I.
(3) Cererea pentru eliberarea permisului de munca se solutioneaza in termen de 7 zile lucratoare de la data inregistrarii dosarului. La eliberarea permisului de munca se va prezenta dovada achitarii taxei si a comisionului prevazute de lege. Pe documentele prin care au fost achitate taxele si comisioanele pentru eliberarea permiselor de munca unitatile Trezoreriei Statului vor confirma prin semnatura si stampila incasarea sumelor respective in conturile corespunzatoare de venituri ale bugetului de stat.
(4) In cazul neacordarii permisului de munca, Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca are obligatia de a comunica in scris solicitantului, in termenul prevazut la alin. (3), motivele care au stat la baza acestei decizii.
(5) Persoanele carora nu le-au fost eliberate permisele de munca vor fi comunicate Autoritatii pentru straini, in termen de 10 zile de la data respingerii cererii pentru eliberarea documentului.
(6) Decizia de neacordare a permisului de munca de catre Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca poate fi contestata la instanta judecatoreasca competenta, in conditiile prevazute de Legea nr. 29/1990, cu modificarile ulterioare.