Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gradul de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gradul de rudenie

ce rude sunt sotiile a doi veri primari?
sunt veri primari din partea tatilor.
sunt rude prin alianta, nu de sange!
Verii primari sunt rude de sange intre ei de gradul al IV-lea.
Sotia unui var cu celelalte rude ale varului sunt afini intre ei...in schimb sotiile verilor intre ele nu cred ca sunt vreun fel de rude deoarece afinitatea (sau rudenia orin alianta) apare doar intre sotie, pe de o parte, si rudele de sange ale sotului, de pe cealalta parte
Sinziana_brj, utilizator