Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... legea conformitãþii produselor abrogata, dar HG cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

legea conformitãþii produselor abrogata, dar HG cu temei legal in ea nu?!

m-am lovit astazi de o neclaritate (imposibilitate ??) juridica:

HG 1022/2002 cu temei legal in L 608/2001

L608 = evaluarea conformităţii produselor
HG 1022 = regimul produselor şi serviciilor care pot pune în pericol viaţa, sănătatea, securitatea muncii şi protecţia mediului

Legea 608/2001 a fost abrogata prin OG 20/2010 (stabilirea unor măsuri pentru aplicarea unitară a legislaţiei Uniunii Europene care armonizează condiţiile de comercializare a produselor)

Ce nu inteleg eu este:
1)
de ce L608 inca apare SIMULTAN si ca fiind in vigoare dar si ca fiind abrogata pe site-ul Camerei Deputatilor
2) de ce hotararea 1022, avand temei legal in L608, nu este abrogata si ea la randul ei fiindca i-a disparut temeiul legal.

[ link extern ]
"
Încadrare: act normativ
Cu functie: de baza
În vigoare: da
[...]
Abrogată: O.G. nr.20/2010 privind [...]
"
E abrogata in 2010, dar poate nu in intregime (doar anumite articole). Alta explicatie nu gasesc.
L608 este abrogata IN INTREGIME nu doar anumite articole

OG 20/2010, la art. 14 scrie:
"Art. 14
Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante se abroga:
a) Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 419 din 4 iunie 2008, cu completarile ulterioare;
b)
[... etc...]"

dar nu se mentioneaza HG 1022 DELOC in lista de acte abrogate

P.S. "bomboana pe coliva", lista cu alte hotarari care au temei legal in L608:

[ link extern ]
iar printre ele gasim:

Ordinul nr.1.954 din 9 august 2010 al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului, ordin ce se fundamenteaza tot pe L608, iar la cateva zile dupa aparitia ordinului se abroga legea (OG 20 se aproba in guvern pe 18 august 2010).

durere mare, nu stie stanga ce face dreapta acolo.
AG, utilizator
Hotărâre nr. 1022/2002
din 10/09/2002

privind regimul produselor şi serviciilor care pot pune în pericol viaţa, sănătatea, securitatea muncii şi protecţia mediului

În temeiul prevederilor art. 107 din Constituţia României şi ale art. 34 alin. (2) din Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformităţii produselor.

Vezi ca Legea 608/2001 privind evaluarea conformităţii produselor ( a suferit unele modificari (versiune consolidata la data de 18/12/2009 )

Daca te uiti bine art 34 alin 2 nu mai apare in versiunea consolidata.

Deci HG nr. 1022/2002 are temei legal prevederile art. 107 din Constituţia României.

Totodata poti observa faptul ca Ordonanta 20/2010 nu prevede abrogarea HG 1022/2002 vezi art 14 de mai jos.

Art. 14. - Pe data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe se abrogă:
a) Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformităţii produselor, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 419 din 4 iunie 2008, cu completările ulterioare;
b) Hotărârea Guvernului nr. 487/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice privind desemnarea laboratoarelor de încercări, precum şi a organismelor de certificare şi de inspecţie care realizează evaluarea conformităţii produselor din domeniile reglementate prevăzute în Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformităţii produselor, republicată, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 313 din 6 aprilie 2006;
c) Hotărârea Guvernului nr. 71/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice privind modulele utilizate în diferite faze ale procedurilor de evaluare a conformităţii produselor din domeniile reglementate, prevăzute în Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformităţii produselor, republicată, şi a regulilor de aplicare şi utilizare a marcajului european de conformitate CE, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 313 din 6 aprilie 2006;
d) Hotărârea Guvernului nr. 891/2004 privind stabilirea unor măsuri de supraveghere a pieţei din domeniile reglementate, prevăzute în Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformităţii produselor, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 313 din 6 aprilie 2006.

aici cred că tu greşeşti, dacă te uiţi în fişa actului, alin. (2) al art. 34 nu este afectat de nici una din modificări.
[ link extern ]

În plus, în varianta republicata în 2008, art. 34 alin 2 este renumerotat ca "art. 40 alin (2)" şi ÎNCÃ ESTE PREZENT

[ link extern ]

astfel, vei observa că HG 1022 are rol de normă metodologică suplimentară/explicativă în ceea ce priveşte prevederile legii 608

nu mi se pare normal ca o normă metodologică să rămână în vigoare în timp ce legea pe care o detaliază este abrogată.

Din păcate în RO se poate întâlni şi aşa ceva. X-( #-o

Iar art. 107 din constituţia în vigoare în 2002 (constituţia din 1991) scrie
"
Articolul 107 - Actele Guvernului
(1) Guvernul adoptă hotărâri şi ordonanţe.
(2) Hotărârile se emit pentru organizarea executării legilor.
[...]
"

deci pentru organizarea executării legilor. Art. 107 nu dă dreptul guvernului să emită hotărâri independente într-un domeniu care este deja reglementat de o lege, dimpotrivă, acele hotărâri trebuie sa fie dependente de legea respectivă.
AG, utilizator
Legea 608/2001 a fost abrogata pentru ca intra in conflict cu legislatia europeana (regulamente europene care se aplica direct in legislatia romana) privind marcajul CE.
Nu stiu pentru ce au lasat HG 1022 sau daca nu cumva si ea este contrara legislatiei europene.
In rest, aici gasiti mai multe informatii: [ link extern ]