Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... legea conformitãþii produselor abrogata, dar HG cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

legea conformitãþii produselor abrogata, dar HG cu temei legal in ea nu?!

m-am lovit astazi de o neclaritate (imposibilitate ??) juridica:

HG 1022/2002 cu temei legal in L 608/2001

L608 = evaluarea conformităţii produselor
HG 1022 = regimul produselor şi serviciilor care pot pune în pericol viaţa, sănătatea, securitatea muncii şi protecţia mediului

Legea 608/2001 a fost abrogata prin OG 20/2010 (stabilirea unor măsuri pentru aplicarea unitară a legislaţiei Uniunii Europene care armonizează condiţiile de comercializare a produselor)

Ce nu inteleg eu este:
1)
de ce L608 inca apare SIMULTAN si ca fiind in vigoare dar si ca fiind abrogata pe site-ul Camerei Deputatilor
2) de ce hotararea 1022, avand temei legal in L608, nu este abrogata si ea la randul ei fiindca i-a disparut temeiul legal.

[ link extern ]
"
Încadrare: act normativ
Cu functie: de baza
În vigoare: da
[...]
Abrogată: O.G. nr.20/2010 privind [...]
"
a mai trecut aproape un an... imposibilitatea asta juridica inca este in vigoare :(

[ link extern ]
#-o