avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general obligatii fiscale suplimentare de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

obligatii fiscale suplimentare de plata

In urma controlului de fond au fost stabilite suplimentar obligatii fiscale dupa cum urmeaza:
-impozit profit in valoare de 100 lei (aferent anului 2009)
-tva 150 lei (tot aferent unei facturi din 2009)
-majorari intirziere ptr impozit profit 5 lei
-tva se suport din tva de recuperat (avea si in 2009)
Care sunt inregistrarile contabile privind obligatiile suplimentare?Este afectat contul 117?(in anul 2009 societatea a avut pierdere)
Cel mai recent răspuns: vlad.aurelia , utilizator 08:43, 5 Ianuarie 2011
Nu aveti de ce sa afectati contul 117 : la data depunerii bilantului pe 2009 nu cunosteati aceste obligatii fiscale. Ele au fost constatate si cuantificate de-abia in anul 2010.
Obligatiile suplimentare le inregistrati in contul 6581 si in corelatie cu conturile :
- 441 pentru impozit profit si dobanzi impozit profit (au acelasi cont bugetar)
- 4423 pentru TVA de plata.
Pentru TVA inchideti prin 4424.
Multumesc.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizia de impunere in urma inspectiei fiscale kamy_nora kamy_nora Buna ziua, Am avut un control fiscal in urma caruia am primit o Decizie de Impunere cu un impozit pe profit suplimentar de 704 lei cu dobanzi de 196lei si ... (vezi toată discuția)
Sume suplimentare control fiscal ion g ion g in urma controluli fiscal s-au stabilit sume suplimentare pt.ani precedenti:imp.profit,tva, cu majorari aferente.inregistrarile contabile se fac in 117 mai ... (vezi toată discuția)
Custodie produs finit xinom xinom In anul 2009 am avut in custodie o cantitate de grau din care o parte am vandut iar o parte a \"disparut\". La controlul fiscal din 2010 ni s-a cerut ... (vezi toată discuția)