Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare CCM- regulament comisie paritara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare CCM- regulament comisie paritara

Intr-o societate privata se incheie un nou CCM. ITM-ul conditioneaza inregistrarea sa de depunerea regulamentului de organizare si functionare a comisiei paritare. Dupa stiinta mea acesta este obligatoriu(prin lege) doar pentru institutiile publice, nu si pentru privati. Dvs ce parere aveti? E legala si temeinica conditia pusa de ITM?
PS: Inca ceva: vi se pare normal sa ti se impuna adaugiri in text privind conditii stabilite prin CCM-uri la nivel superior? Adica, intreb, nu sunt acestea subintelese, asumate oricum de parti, de ce mai trebuie introduse textual in contractul la nivel de unitate?
Instantlife, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru reactie, dar intrebarile mele raman deschise.
1.Asadar, stie cineva vreun act normativ care sa impuna unei societati private existenta unui regulament de functionare a comisiei paritare?
2. Este abuziva masura introducerii in text a unor prevederi deja dispuse in CCM-uri la nivel superior?
Multumesc din nou