Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare Imobil cumparat prin Prima Casa 2- scenarii
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare Imobil cumparat prin Prima Casa 2- scenarii

Buna! Am cateva dileme legate de asigurarea imobilului cumparat prin Prima Casa. Dupa cum stim, acest program obliga cumparatorul sa asigure locuinta impotriva tuturor daunelor pe intreaga perioada a creditarii in favoarea Min Finante. Adica se stipuleaza in contractul de asigurare ca beneficiarul politei este Statul Roman=MF.
Am 2 scenarii/ intrebari la care va rog sa va exprimati parerile avizate.

1. Consideram o locuinta cumparata cu 60.000 eur prin Prima Casa la care Statul garanteaza 57000 eur. Locuinta este asigurata la 75.000 eur. Cumparatorul a apucat sa plateasca deja 20.000 eur din creditul angajat de 57.000 eur (plus dobanzile aferente), adica soldul ramas al creditului este de 37.000 eur.
Sa presupunem ca, Doamne fereste, imobilul e distrus printr-un risc asigurat (ex. cutremur, incendiu). Care sunt exact pasii asigurarii? Asiguratorul despagubeste beneficiarul- MF cu intreaga suma asigurata=75000 eur, iar apoi MF despagubeste banca cu intreaga suma garantata de 57000 eur? Sau MF despagubeste Banca doar cu soldul creditului, adica 37000 eur? Restul de bani intre suma politei 75000 eur si 57000 eur (respectiv 37000 eur), unde se duc sau cui raman? Se intorc cumva acesti bani la platitorul politei, adica persoana care angajase creditul PC?

2. Este legal sa asiguri acelasi imobil de 2 ori, o data cu beneficiar MF si a 2a oare cu beneficiar o persoana fizica? Nu e un conflict aici?

Multumesc mult, astept cu mare nerabdare raspunsurile dvstra.
Nu este ilegalitate si nu este o dubla asigurare.Cesiunea politei, este permanent in limita valorii neachitate a imobilului, care se afla intr-un transfer de proprietate continuu, pana la achitarea completa.Aici nu intra dobanzile.Deci cumparatorul va primi in acest caz, numai suma ce reprezinta valoarea efectiva a transferului de proprietate de la data evenimentului, cuprinsa in cei 20000 platiti.
N-am inteles de ce suma asigurata este mai mare decat pretul de cumparare??
Multumesc pentru raspuns. Am sa reformulez putin ce cred ca am inteles de la dvstra- va rog sa confirmati daca chiar am priceput sau nu:
Asiguratorul despagubeste beneficiarul=MF cu suma asigurata de 75000 eur.
MF apoi distribuie banii dupa cum urmeaza:
- catre Banca merge soldul creditului de la momentul evenimentului (in exemplul de mai sus 37000 eur)
- catre cumparator merge partea din credit deja acoperita (in ex 20.000 eur)
- restul de 18000 eur raman la MF ca profit?!

Asigurarea prin BCR este facuta printr-o grila valorica, nu la o suma exacta la care a fost evaluat apartamentul. Practic la asigurare aveam de ales intre 50000 eur si urmatoarea valoare de 75000 eur.

Merci din nou pentru raspuns!

PS: motivul pentru care sunt confuza este ca nu se specifica niciunde pe polita de asigurare sau pe contractele de garantare & credit ca si platitorul politei are vreun drept la asigurare, nu doar beneficiarul MF.
przybilla, utilizator
In general in polita se mentioneaza ca in caz de aparitie a unui risc asigurat, suma la care se face despagubirea este fie la valoarea reala a imobilului, fie la cea de piata. Adica din suma asigurata 75000 euro in cazul distrugerii totale a imobilului care valoreaza doar 60000 despagubirea va fi de maxim 60000. Societatea de asigurari nu plateste mai mult decat valoreaza imobilul.
In polita este trecut asiguratul , contractantul si beneficiarul. la dumneavoastra cine e trecut la beneficiar? Acela va primi despagubirea.
Daca asigurati un imobil de 2 ori o sa primiti doar o data despagubirea, dumneavoastra alegeti de care polita sa va folositi. Asa ca daca solicitati cea in care beneficiar e persoana fizica , aceasta va fi cea care primeste despagubirea.
Eu nu cred ca ati fost obligata sa incheiati doua polite de asigurare si sa le si platiti pe amandoua. Este vorba de o singura polita in care suma asigurata este valoarea reala a apartamentului si nu doar valoarea imprumutului. Pe polita asiguratul este trecut banca de la care ati luat banii, contractantul este MFP iar beneficiarul sunteti dv. Iar in caz de dauna fiecare din cei trei trecuti pe polita la asigurat, contractant si beneficiar primeste despagubire suma cu care a aparticipat pana la momentul evenimentului. Oricum dv veti avea de pierdut pt ca asiguratorul nu plateste si dobanzile pe care le-ati achitat ci numai ratele ramase.
Adrian Tudor, Consultant asigurari