Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Nascut in ianuarie 1953, sex masculin. Vechime 37 ani, grupa a II-a 31 ani si 8 luni. Cand ma pot pensiona?
Va multumesc mult.
Cei 31 de ani si 8 luni lucrati in conditii deosebita va confera dreptul la reducerea varstei standard cu 7 ani. Indepliniti conditia pentru a primi pensie pentru limita de varsta incepand cu ian. 2011.
Am depus dosarul de pensionare pe 7 decembrie 2010 si nu am primit raspuns. Ce pot face?
clava, utilizator
VIRGINIA RADU a raspuns, in topicul dublat de clava (topic sters):

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Martie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2013 luna Martie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2013 luna Martie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani

P.S. Topicul a fost mutat de la Raspunsuri in comunitate…
Daca aveti 31 de ani de grupa II-a,beneficiati de o reducere a vartei standard,de 7 ani din 65.Asadar indepliniti conditiile de stagiu,iar de varsta in data in care impliniti 58 ani,pentru pensie de limita de varsta.Daca ati depus dosarul,asteptati decizia de admitere sau respingere.
Legea 263/2010 dupa care v-ati deschis dreptul la pensie:
Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc frumos din suflet.