avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Nascut in ianuarie 1953, sex masculin. Vechime 37 ani, grupa a II-a 31 ani si 8 luni. Cand ma pot pensiona?
Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: clava , utilizator 17:35, 11 Ianuarie 2011
Cei 31 de ani si 8 luni lucrati in conditii deosebita va confera dreptul la reducerea varstei standard cu 7 ani. Indepliniti conditia pentru a primi pensie pentru limita de varsta incepand cu ian. 2011.
Am depus dosarul de pensionare pe 7 decembrie 2010 si nu am primit raspuns. Ce pot face?
Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2011
clava, utilizator
VIRGINIA RADU a raspuns, in topicul dublat de clava (topic sters):

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Martie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2013 luna Martie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2013 luna Martie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani




P.S. Topicul a fost mutat de la Raspunsuri in comunitate…
Daca aveti 31 de ani de grupa II-a,beneficiati de o reducere a vartei standard,de 7 ani din 65.Asadar indepliniti conditiile de stagiu,iar de varsta in data in care impliniti 58 ani,pentru pensie de limita de varsta.Daca ati depus dosarul,asteptati decizia de admitere sau respingere.
Legea 263/2010 dupa care v-ati deschis dreptul la pensie:
Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.
Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator
Multumesc frumos din suflet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ani grupa a ii-a, 8 ani conditii speciale. cand beneficiez de pensie pentru limita de varsta? Ioana.Gheorghe Ioana.Gheorghe Buna ziua! Sotul meu este nascut in iulie 1954 si are 36 de ani vechime in campul muncii din care 17 ani grupa a II-a si 8 ani grupa speciala. Cand poate ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Pensionare muresanioan muresanioan buna ziua Sant nascut la data 06.03.1951 Lucrez incepand din august1969 pana in prezent. Intrucat m-am inbolnavit pot primii grupa a treia de pensie de ... (vezi toată discuția)