Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neprezentare la proces penal in Spania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neprezentare la proces penal in Spania

A
lucianlucian, utilizator
daca aveti probe si nu le prezentati in instanta penala spaniola conform procedurilor locale veti fi inchis nevinovat si nimeni nu va putea face nimic.

nu cunosc legea spaniola insa sunt sigur ca procesele lor penale se vor finaliza chiar daca nu va prezentati. si probabil ca veti fi condamnat mai ales ca judecatorul nu va avea de analizat decit probele celeilalte parti.

nu cunosc pedeapsa insa daca veti fi condamnat la inchisoare, Ro extradeaza cetatenii romani catre Spania (am avut eu un caz de extradare catre Spania) ptr executarea pedepsei. Executarea pedepsei poate fi facuta si in Ro, la cererea condamnatului si dupa o procedura destul de incilcita.

sfatul meue ste sa va prezentati si sa va angajati un avocat spaniol care sa va apere altfel veti avea surprize neplacute. este posibil sa existe o interdictie de intrare in schengen pt cei condamnati intr-o tara membra, este bine sa va informati despre rigorile legii spaniole.