Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act supralegalizat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act supralegalizat

un act de vanzare cumparare supralegalizat se anuleaza la fel de usor ca un act autentificat la notar simplu?
Conform Legii105 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat, supralegalizarea actelor întocmite sau legalizate de instanţe române se face, din partea autorităţilor române, de către Ministerul Justiţiei şi Ministerul Afacerilor Externe.
Aceasta supralegalizare se face asupra actelor oficiale române emise numai de către autorităţile române, si care vor fi folosite in strainatate.
Nu se supralegalizează actele oficiale emise de autorităţile române pentru a fi folosite în România, precum şi acte oficiale originale străine.
In atare conditii, in Romania un act supralegalizat are aceeasi valoare cu un simplu act legalizat de notar, si care se poate anula ca atare.