avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca

Sunt pensionata din februarie 2001. Am lucrat in conditii de munca conform Gr. I un timp de 4 ani si 3 luni si conform Gr.II, tot 4 ani si 3 luni. Am primit majorarea punctajului de pensionare, pentru gr I si a II-a , conform OUG 100/2008, incepand cu 01.06.2009 ( respectiv 1.25/25 = 0.05000 puncte). Acum in februarie asteptam sa mi se completeze marirea punctajul de pensie conform legii 263/2010, art.169, dar aceasta nu s-a intamplat. Dupa studierea legii eu consider ca sunt indreptatita sa primesc o majorare a punctajului. Am sau nu dreptate?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:10, 30 Martie 2011
Da,trebuia sa vi se acorde diferenta de punctaj,prin aplicarea art.169(1-5).Trebuie sa faceti o intervenitie la casa locala,sau o cerere.Se va rezolva.
Va multumesc!
Revin asupra subiectului: Punctaj suplimentar pentru activitatea, in grupa de munca, pe care l-am deschis in 16.02.2011.
Azi am fost sa depun cererea la Casa de Pensii Brasov. Mi-a fost primita cu foarte mult greutate, spunindu-mi ca nu ma incadrez in recalculare, din urmatoarele motive: In 2010 am obtinut o sentinta judecatoreasca irevocabila si definitiva intr-un proces castigat, pentru obtinerea recalcularii pensiei cu luarea in calcul a unui spor de acord. Mi s-au facut calculele si mi-au fost emise 2 decizii de pensionare:
1. Cea pentru calculul punctajului in functie de sporul de acord, in care mi se comunica faptul ca aceste drepturi se aplica incepand cu 01.05.2006 (conf. sentintei judecatoresti) si
2. Decizie privind recalcularea drepturilor de pensie in conformitate cu prev. OUG 100/2008, data acordarii acestor drepturi fiind 01.06.2009.
Mi s-a spus ca in cazul meu se considera ca sunt cu pensie conform legilor din 2009 si deci nu am dreptul la recalcularea conf. legii 263/2010. Sunt surprinsa pentru ca celor iesiti la pensie in 2009 li s-a aplicat OUG209/2008, pt grupe si nu OUG 100/2008, care mi s-a aplicat mie ( decizie care de fapt a inlocuit-o pe cea pe care o primisem in 01/06/2009, sporul de grupa aplicandu-se la punctajul rezultat din adaugarea acordului). Ce ma sfatuiti sa intreprind?
Pana aici totul este in regula.Daca ati depus cerere de recalculare pentru aplicarea art.169 din legea 263/2010 asteptati raspunsul.Eu nu cred in cele spuse verbal de cei de la casa locala si sunt sigur ca veti primi aceasta majorare.Daca va fi respinsa sa vedem motivatia.
Cu deosebita stima, va multumesc ! Astept raspunsul lor oficial .

Alte discuții în legătură

Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1??? popovici_ioan popovici_ioan Buna ziua am iesit la pensie de boala in anul 1991 si in anul 1996 la pensie de batranete.Am in total ani de munca 39 dintre care 24 ani 11 luni 29 zile de ... (vezi toată discuția)
Stagiul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca yamaguci yamaguci Am iesit la pensie in 2007 la limita de varsta si cu un stagiu de contributie de 46 ani din care 30 ani de grupa II -a de munca. Am continuat sa lucrez si sa ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie cf.l.221/2018 trandanus trandanus Buna seara. sunt pensionat la limita de varsta in 01.10.1999 , calculata la un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.am lucrat 34 ani 10luni si 15 zile din ... (vezi toată discuția)