avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... chemare in judecata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

chemare in judecata

societatea la care lucrez a incheiat un contract prestari servicii cu o alta persoana juridica, i s-a emis factura fiscala pe anumite bunuri, dar a expirat termenu platii. am facut notificare catre aceasta, dar nu au raspuns. cum sa ii actionam in judecata? pe obligatia de "a face "sau pur si simplu printr-o cerere de chemare de judecata in care specificam sa specificam restituirea creantei?
Cel mai recent răspuns: Sorina Tusa , Avocat 22:16, 30 Martie 2011
Somatie de plata , merge mai repede litigiul
As spune ordonanta de plata, e procedura aplicabila litiilor comerciale, ordonanta 119/2007.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi fara scadenta Andreea Istrate Andreea Istrate Daca am emis o factura unde nu este inserata data scadentei si nu am nici contract incheiat, dar facturile sunt acceptate la plata prin semnare si stampilare ... (vezi toată discuția)
Procedura oug 119/2007, fara contract anjinsan anjinsan Buna Ziua, O societate A livreaza marfa catre o alta societate B. Ulterior, societatea B nu isi mai achita datoriile. Pentru a rezolva litigiul pe cale ... (vezi toată discuția)