Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... chemare in judecata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

chemare in judecata

societatea la care lucrez a incheiat un contract prestari servicii cu o alta persoana juridica, i s-a emis factura fiscala pe anumite bunuri, dar a expirat termenu platii. am facut notificare catre aceasta, dar nu au raspuns. cum sa ii actionam in judecata? pe obligatia de "a face "sau pur si simplu printr-o cerere de chemare de judecata in care specificam sa specificam restituirea creantei?
Somatie de plata , merge mai repede litigiul
As spune ordonanta de plata, e procedura aplicabila litiilor comerciale, ordonanta 119/2007.