Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agentia Domeniilor Statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agentia Domeniilor Statului

Cunoaste cineva procedura prin care ADS scoate din domeniul public al statului un teren pe care apoi, prin protocol, il preda Comisiei locale de aplicare a Legii fondului funciar ???
Cand in discutie e un teren aflat in domeniul public al statului, trecerea lui in domeniul privat al statului se face doar prin decizia unui functionar ADS ??? Spun asta deoarece Comisia judeteana doar "constata" trecerea....deci cine si cum face aceasta trecere ?
Multumesc!
Legea 213 din 17 noiembrie 1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia reglementeaza la
Art. 9
(1) Trecerea unui bun din domeniul public al statului in domeniul public al unei unitati administrativ-teritoriale se face la cererea consiliului judetean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti sau a consiliu lui local, dupa caz,
prin hotarare a Guvernului.
(2) Trecerea unui bun din domeniul public al unei unitati administrativ-teritoriale in domeniul public al statului se face, la cererea Guvernului, prin hotarare a consiliului judetean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti sau a
consiliului local.
Art. 10
(2) Trecerea din domeniul public in domeniul privat se face, dupa caz, prin hotarare a Guvernutui, a consiliului judetean, respectiv a Consiliului General al Municipaului Bucuresti sau a consiliului local, daca prin Constitutie sau prin lege nu se dispune altfel.

Agentia Domeniilor Statului este infiintata prin legea nr. 268/2001:
Art. 4. - (1) Se înfiinţează Agenţia Domeniilor Statului, instituţie de interes public cu personalitate juridică, cu caracter financiar şi comercial, finanţată din surse extrabugetare, în subordinea Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor, având ca atribuţii:
a) exercitarea în numele statului a prerogativelor dreptului de proprietate asupra terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului privat al statului;
b) gestionarea şi exploatarea eficientă a patrimoniului de stat, al cărui proprietar mandatat este, precum şi privatizarea societăţilor comerciale prevăzute la art. 1 şi 2;
c) administrarea terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului public şi privat al statului, aflate în exploatarea societăţilor naţionale, a institutelor şi staţiunilor de cercetare şi producţie agricolă şi a unităţilor de învăţământ agricol şi silvic;
d) concesionarea sau arendarea terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului public sau privat al statului, aflate în exploatarea societăţilor naţionale, a institutelor şi staţiunilor de cercetare şi producţie agricolă şi a unităţilor de învăţământ agricol şi silvic;
e) concesionarea sau închirierea bunurilor, activităţilor şi serviciilor publice aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor.

(2) Atribuţiile şi structura organizatorică ale Agenţiei Domeniilor Statului se stabilesc prin ordin al ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor.

avTodincaVeronica, utilizator
maramm a scris:

Cunoaste cineva procedura prin care ADS scoate din domeniul public al statului un teren pe care apoi, prin protocol, il preda Comisiei locale de aplicare a Legii fondului funciar ???
Cand in discutie e un teren aflat in domeniul public al statului, trecerea lui in domeniul privat al statului se face doar prin decizia unui functionar ADS ??? Spun asta deoarece Comisia judeteana doar "constata" trecerea....deci cine si cum face aceasta trecere ?
Multumesc!

Proprietatile care apartin domeniului public pot fi dezafectate si trecute in domeniul privat al acelorasi (statul/unitatile sale administrativ teritoriale) prin hotarare a Guvernului, a CGMB, a Consiliului Judetean sau Consiliului Local, dupa caz (in functie de cine era proprietarul bunului respectiv). Din domeniul privat al statului puteau fi vandute la licitatie publica, catre terte persoane fizice sau juridice private.
Prin urmare, nu o persoana de la ADS hotaraste trecerea unui teren din domeniul public in domeniul privat al statului.
Multumesc pentru raspunsuri.
Indraznesc sa va mai rog, pt ca nu am un program de legislatie, sa-mi spuneti, daca se poate , ce contine Ordinul Comun nr. 150 / 106 / 2002 al MAAP si MAP si Normele Interne ale ADS nr. 33600/2007.
Terenurile cedate Comisiei locale erau toate in domeniul public al statului, au fost trecute in domeniul privat al statului (fara a se spune prin ce Hotarare de Guvern) si ca atare, Comisia Judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor a constatat trecerea prin articol distinct din Hotarare sa. Dupa asta ADS-ul procedeaza la predarea-primirea terenurilor catre Comisia locala.
Hiba e ca nu vad unde-i Hotararea Guvernului, n-am gasit nimic in acest sens si am impresia ca nici nu exista.
In Protocolul de predare a terenurilor catre Comisia locala, ADS-ul nu pomeneste de nici o Hotarare de Guvern prin care sa se fi trecut din public in privat al statului aceste terenuri si de aici toata uimirea mea: adica proprietatea publica a statului poate fi trecuta dintr-o parte in alta doar prin deciziile ADS ??!!!
Va rog mult, daca puteti, ajutati-ma cu acele ordine si norme interne.
Multumesc!