Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... acte normative
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

acte normative

Buna ziua,

va rog a ma ajuta cu urmatoarele informatii:
1. in ce baza ( sau prin ce Act Normativ legal) s-a infiintat AGENTIA DOMENIILOR STATULUI ? Numar/data.
2. Daca prin acelasi act normativ s-au stabilit si atributiunile acesteia sau este alt act normativ? Numar/data.
3. In baza caror hotarari de guvern s-au acordat subventii producatorilor agricoli pentru insamantari / seminte si carburanti privind anii agricoli 2010-2011 si 2011-2012 ?

Va multumesc anticipat !
Agentia Domeniilor Statului este infiintata prin Legea nr. 268/2001
Art. 4. - (1) Se înfiinţează Agenţia Domeniilor Statului, instituţie de interes public cu personalitate juridică, cu caracter financiar şi comercial, finanţată din surse extrabugetare, în subordinea Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor, având ca atribuţii:
a) exercitarea în numele statului a prerogativelor dreptului de proprietate asupra terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului privat al statului;
b) gestionarea şi exploatarea eficientă a patrimoniului de stat, al cărui proprietar mandatat este, precum şi privatizarea societăţilor comerciale prevăzute la art. 1 şi 2;
c) administrarea terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului public şi privat al statului, aflate în exploatarea societăţilor naţionale, a institutelor şi staţiunilor de cercetare şi producţie agricolă şi a unităţilor de învăţământ agricol şi silvic;
d) concesionarea sau arendarea terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului public sau privat al statului, aflate în exploatarea societăţilor naţionale, a institutelor şi staţiunilor de cercetare şi producţie agricolă şi a unităţilor de învăţământ agricol şi silvic;
e) concesionarea sau închirierea bunurilor, activităţilor şi serviciilor publice aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor.
f) cumpărarea sau schimbul de terenuri cu destinaţie agricolă, în vederea concesionării sau arendării acestora, pentru realizarea de exploataţii agricole optime; schimbul de terenuri cu destinaţie agricolă se admite numai în cadrul aceluiaşi judeţ.

(2) Atribuţiile şi structura organizatorică ale Agenţiei Domeniilor Statului se stabilesc prin ordin al ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor.

Vedeti si H.G.nr.626/2001 ...